úterý 30. prosince 2014

Ovesná kaše po finsku




Ovesná kaše samozřejmě není žádný finský objev, Britové mají svůj porridge, Američané oatmeal a předpokládám, že bychom ovesnou kaši v různých obměnách našli v dalších národních kuchyních. Čím Zuzku a následně mě Finové ohledně ovesné kaše opravdu překvapili, je jednak fakt, že se jedná skutečně o typickou snídani (a nejen snídani) prakticky v celém Finsku, a jednak, že kromě sladké verze vaří i její verzi slanou, která je tam snad ještě oblíbenější. O tom, proč si právě Finové (ale možná obecně Seveřané) tak oblíbili ovesnou kaši, jídlo energeticky vydatné, řekla bych selské nebo rustikální, se můžeme jen dohadovat. Mám pár tipů, proč tomu tak je, ale budu ráda, když mi napíšete, jaké vysvětlení pro to máte Vy?



Co budete potřebovat (na jednu porci):

  • 100 g ovesných vloček
  • Sůl
  • Pepř
  • 1 polévkovou lžíci másla
  • 3 plátky slaniny
  • 30 g sýru např. Gruyére nebo čedar
  • 2 - 3 sušená rajčátka/4 -5 čerstvých cherry rajčátek
  • 1 šalotku
  • 1 polévkovou lžíce olivového oleje
  • Pár snítek čerstvé bazalky, petrželky, libečku či jiné voňavé bylinky 
  • křepelčí vejce na ozdobu
Já jsem tentokrát na ozdobu použila i sázené křepelčí vajíčko, které jsem měla v lednici


Do kastrůlku dejte ovesné vločky zalité vodou, osolte je a vařte na středním plameni do změknutí. Trvá to jen chvíli, takže buďte ostražití. Mluvíme sice o ovesné KAŠI, takže by se mohlo zdát, že když se vločky rozvaří, je to vlastně v pořádku, ale osobně dávám přednost tomu, když ovesná kaše není úplně "kašovitá", "blemcavá", ale když je vidět, že ta kaše je z vloček a ty vločky jsou okem rozlišitelné. Dává to smysl i Vám? ;-)


Šalotku nasekejte na jemno, jeden plátek slaniny nakrájejte na užší proužky, zbylé na kostky. Nasekejte sušená rajčátka. Použít můžete ale i čerstvá cherry rajčátka na čtvrtiny. Používáte-li sušená rajčátka, buďte se solením kaše opatrní. Na větší pánev stříkněte olivový olej, stačí opravdu kapka, slanina sama o sobě pustí šťávu. Orestujte dozlatova šalotku, slaninu, jak kostičky, tak proužky. Na stejné pánvi připravte i sázené křepelčí vajíčko. Orestované proužky slaniny odložte na papírovou utěrku či ubrousek, aby vsákl přebytečný tuk, a ponechte je v teple, ty jsou "jen" na ozdobu.



Mezitím nakrájejte sýr na kostičky.  Gruyére či čedar můžete zaměnit například nějakým uzeným sýrem domácí provenience. Pokud patříte mezi milovníky farmářských trhů, určitě už máte své favority jak mezi místními dodavateli, tak mezi různými druhy a typy sýrů! Výhodou určitě je, když se sýr v teple snadno roztéká. 



Do změklých vloček přidejte orestovanou šalotku, kostky slaniny a rajčátka, přisypte voňavé bylinky dle Vaší chuti. Dobře promíchejte a odstavte z plotny. Na závěr přidejte kostky sýra a naposledy prožeňte kaši vařečkou dokola. Opepřete. 



A... Servírujte! Jestli jste nejen gurmáni, ale také estéti, pomozte si formičkou (a právě tady se vám bude hodit, že kaše není úplně "kašovitá" a bude držet pěkně tvar), na vrch položte jiskřičku másla, ozdobte kaši snítkou bylinky a smaženými plátky slaniny.



Po takové snídani Vás jen tak něco nerozhází a budete mít sílu skály lámat a pařezy dobývat, lyžovat či sáňkovat od rána až do večera. Takže… Krásné ráno a dobrou chuť nebo, jak říkají Finové, Hyvä maku!

úterý 16. prosince 2014

Pepíčkův báječný salám


Pokud neradi pečete a přesto se nechcete uchýlit ke kupovanému cukroví na slavnostním stole, můžete vyzkoušet některý z mnoha druhů nepečeného cukroví. Pestrost nepečeného cukroví jsem osobně ocenila zejména před pár lety, kdy se kompletní rekonstrukce mojí (báječné) kuchyně zcela nepředloženě protáhla od října až do poloviny Adventu a díky tomu jsme doma vařili celou dobu na propanbutanovém dvojvařiči z chaty. Ale zvládli jsme to! I když zpětně jsem opravdu moc ráda, že přede mě řemeslníci nepostavili výzvu uvařit na něm štědrovečerní večeři:-)


Trochu na pochybách u tohoto receptu jsem také co se názvu týče. V černém sešítku babičky Dáši byl krasopisně vyvedený nadpis Pepíčkův vánoční salám, ale... v naší rodině, kam až moje paměť sahá, žádného Josefa nemáme... Tak nevím! Nicméně příliš se tím netrápím a jsem odhodlaná babičce její tajemství ponechat, tím spíš, že zeptat se jí už dnes, bohužel, nemůžu.


Co budete potřebovat:
  • 250 g dětských piškotů
  • 125 g moučkového cukru
  • 125 g Hery
  • 25 g kvalitního kakaa
  • 3 polévkové lžíce rumu
  • 1 vejce
  • špetku skořice
  • špetku mletého hřebíčku
  • vanilkový cukr nebo čerstvou vanilku
  • hrstku nahrubo nasekaných lískových ořechů 
  • hrstku mandlí
  • hrstku rozinek či sultánek
  • dále možno i kandované ovoce, sušené brusinky apod.
  • potravinovou folii



Na válu rozdrťte válečkem dětské piškoty (jestli nemáte natrénováno, použijte chopper), zasypte je cukrem, přidejte hrudky Hery a vše poprašte kakaem a kořením. Nakonec přilijte rum, rozlepněte vejce a přisypte vanilkový cukr. Možná bych se opět přikláněla k tomu, abyste vanilkový cukr nahradili opravdovou vanilkou, ale nechám to na Vás:-)


Zpracujte vše na vláčné těsto. Do takto připraveného těsta postupně zapracujte všechny dobroty jako jsou oříšky, mandle, sultánky, kandované ovoce. Letošním vylepšením našeho salámku jsou Katčiny opilé ořechy, takže tohle cukroví nebude pro řidiče:-).


Nakonec zformujte těsto do pěkného "salámku", rozložte si potravinovou folii, posypte ji přes sítko moučkovým cukrem a pečlivě zabalte. Namísto cukru můžete folii, do níž budete salámek balit, posypat třeba kakaem, salámek pak bude mít zajímavou, příjemně hořkou šálku. 


Pepíčkův salám uložte do lednice. Já ho schovávám vždycky až na to nejzazší místo, do nejtemnějšího kouta naší lednice, aby se salám dočkal Vánoc a odbyl si svoji premiéru ideálně až na Štědrý večer. 


Když o tom tak teď nad skleničkou Katčina báječného vaječného koňaku dumám, možná bych mohla salámek přejmenovat na Katčin... báječný samozřejmě, ostatně neznám žádného Pepíčka... a Vy? Vy si klidně udělejte Zuzančin, Verunčin, Zdenčin, Jiříkův či Bertíkův salám a nenechte se zbytečně  svazovat terminologií! ;-)


Pěkný večer a báječné voňavé sny!




Úúúúúpně opilé ořechy


Loni na podzim jsem díky drobné zdavotní patálii byla pár týdnů uvězněna doma. Když jsem přečetla všechny knížky, co se mi kupily na nočním stolku, a byla unavena maratonem několika svých oblíbených seriálů i filmových minisérií, začala jsem "mít roupy". Pan doktor mi předepsal hlavně pohybový klid, takže vygruntovat dům nepřipadalo v úvahu. Naštěstí mi mamča přivezla jejich čerstvou úrodu ořechů, že se budou hodit na Vánoce na cukroví. 


Tak to dozajista, ale i když peču ráda, tyhle ořechy by vystačily na cukroví pro regiment. Začalo mi to vrtat hlavou... Jako první mě napadlo naložit je do medu, ale tolik medu jsem doma v danou chvíli neměla a já potřebovala něco udělat Hned!!! Nevím, zda je to dobrá vizitka naší rodiny, ale jedna ze surovin, kterých jsme měli opravdu dost, byl alkohol, přesdněji rum a brandy! :-)



Co budete potřebovat:

  • čerstvé vlašské ořechy
  • třtinový cukr
  • alkohol - rum, brandy apod.
  • zavařovací sklenice se šroubovacím víčkem
U tohoto receptu neuvádím množství a Vy záhy pochopíte proč. Zásadní otázkou je, kolik ořechů potřebujete opít! ;-) To ostatní se od množství ořechů odvíjí...




Rozlouskejte a očistěte ořechy. Spařte je prudce vroucí vodou a pak je hned ochlaďte pod studenou tekoucí vodou. Tenhle krok mě napadl asi po hodině velice urputné a otravné práce, kdy jsem se snažila ořechy vysvléknout z tenounké slupky. Když je spaříte a ochladíte, půjde vám to jako nic. Možná vás napadne, že byste si mohli ušetřit práci a ořechy prostě neloupat. Nedoporučuji Vám to, výsledek by byl příliš hořký.



Takto připravené ořechy nasypte do připravených vyvařených zavařovacích sklenic, naplňte je asi do 3/4 a zasypte je třtinovým cukrem. Nakonec sklenice doplňte alkoholem až po okraj, ať jsou důkladně potopené a pečlivě je uzavřete. Je důležité, aby alkohol sahal alespoň centimetr, ale klidně i dva nad úroveň ořechů, protože ty do sebe část alkoholu násáknou. Uzavřenými sklenicemi pořádně zatřepejte, aby se alkohol dostal skutečně všude a cukr se mohl rozpustit. Tenhle krok opakujte několikrát s odstupem desítek minut, dokud se cukr nerozpustí. A tady je Vaše aktivní úloha na přípravě opilých ořechů u konce. Skleničky uložte na chladné místo a dopřejte jim čas.



Pokud jste fajnšmekři, bezpochyby byste po čase mohli mlsat opilé ořechy rovnou ze sklenice, což úplně nazavrhuji, ale když je použijete do pečiva, dortového krému, na vánoční cukroví, k dochucení a dozdobení palačinek, lívanců, ovesné kaše nebo je orestujete a s karamelovou krustičkou je použijete třeba na salát, dáte Vaší kuchyni zase úplně nový rozměr!




Lepené linecké cukroví


Lepené linecké cukroví uzavírá tradiční český "triumvirát" vánočního cukroví. Nejen, že vanilkové rohlíčky, pracny a lepené linecké cukroví bylo první vánoční cukroví, které jsem mámě pomáhala péct ještě jako malá holčička, ale patří k takové klasice, kterou najdete o Vánocích na stole v téměř každé domácnosti.


Co budete potřebovat:

  • 350 g polohrubé mouky
  • 200 g Hery
  • 180 g moučkového cukru
  • 1 vejce
  • 6 polévkových lžic mléka
  • 1/2 kypřicího prášku do pečiva
  • špetku čerstvé vanilky
  • malinovou marmeládu
  • vykrajovací formičky


Na válu zpracujte těsto ze všech výše uvedených ingrediencí. Vanilková zrníčka přidejte až úplně nakonec. Váleček těsta zabalený do potravinové folie nebo mikrotenového sáčku nechte odpočinout ideálně přes noc v lednici.


Těsto si rozválejte na plát tenky cca 0,3 - 0,5 mm na důkladně pomoučeném válu a vykrajovacími formičkami vykrajujte jednotlivé tvary, které přenášejte na plech vyložený pečicím papírem. Vykrojené kousky pečiva klaďte cca 1 cm od sebe, protože přeci jen maličko nabydou. 


Cukroví pečte v troubě předehřáté na 150°C několik minut. Doporučuji být při pečení lineckého cukroví bdělá a cukroví průběžně v troubě kontrolovat. Jakmile začně lehoulince zlátnout, šup s ním z trouby ven. Nenechte se zmást tím, že při vyndavání z trouby bude těsto vypadat ještě vlhké, na vzduchu bude velmi rychle chladnout a tuhnout.


Cukroví slepte malinovou marmeládou a před podáváním pocukrujte. Srdíčka, kolečka či hvězdičky, které mají na vrchním dílku uprostřed otvor, aby byla pěkně vidět marmeláda, patří k naprosté klasice. A přiznávám, že po letech experimentování se k ní zase s pokorou vracím a opakuji si známou pravdu, že v jednoduchosti je krása...


Na druhou stranu pokud chcete nějaké vylepšení, obměnu, můžete cukroví lepit třeba čokloládovým, oříškovým nebo kokosovým krémem a slepené cukroví zdobit podle vlastní fantazie, třeba čokoládovou polevou a různými posypy, rozpůlenou mandlí či oříškem. Určitě neuděláte chybu a můžete si tak udělat tu Vaši originální verzi, kterou budou zvlášť děti milovat :-)



Voňavé pracny nejsou pracné


Můj vztah k pracnám se v průběhu let vyvíjel. Jako dítě jsem je moc ráda neměla, připadaly mi jako to nejobyčejnější (a nejsušší) vánoční cukroví. Navíc když jsem o Vánocích chtěla snídat cukroví, babička mi podsouvala právě pracny, protože tvrdila, že moje oblíbené rumové kouličky či vosí hnízda jsou sladkost, ne snídaně. No, možná měla trochu pravdu...


Jediné, co mě na pracnách bavilo už od dětsví, byly formičky! Za dlouhá léta jsme jich doma nashromáždili opravdu veliké množství, od elegantních kytiček, tlapiček, hvězdiček, po koňskou hlavu, prasátko, rybičky všech možných velikostí a tvarů, motýlky, žabky či zajíce. Pracnové formičky nejspíš v každé rodině patří k rodinným pokladům a to se mi na nich moc líbí, že jsou takovými nositelkami rodinné tradice! Časem jsem si pak oblíbila pracny i kvůli jejich výrazné kořeněné chuti a vůni. Pro mě jsou prostě... báječné!


Co budete potřebovat:
  • 210 g hladké mouky
  • 140 g moučkového cukru
  • 140 g tuku (Hery)
  • 70 g lístkových oříšků
  • 30 g toho nejlepšího kakaa
  • 1 vajčený bílek
  • lžičku mleté skořice
  • 2-3 nadrcené hřebíčky
  • špetku drceného kardamonu
  • polévkovou lžíci rumu
  • a samozřejmě formičky (!)


Prosijte mouku, cukr a kakao na vál, přisypte mleté lístkové ořechy. Pokud byste chtěli pracny nějak ozvláštnit, zkuste nahradit lístkové oříška vlašskými nebo pekanovými ořechy. Do hromádky udělejte důlek a po jeho obvodu nakrájejte vločky tuku. Do dolíčku nasypte koření, klepněte vaječný bílek a přidejte lžíci rumu. Těsto důkladně rukama zpracujte, aby se všechny ingredience pěkně rovnoměrně spojily. Udělejte bochánek těsta, zabalte ho do potravinové folie a uložte do lednice. Já si připravuji těsto den předem, ale v lednici vydrží i několik dnů.


Před pečením těsto rozbalte, na válu z něj udělejte válečky či kuličky. Pracnové formičky si vymázněte trochou tuku. Já si za tímhle účelem schovávám obaly od Hery. Vysypte je moukou. Tenhle postup uvádím tak nějak pro jistotu, moje babička vždycky říkala, že pracnové formičky nemyje, po použití a vychladnutí je jen otře vlhkým hadříkem a tím pádem formičky, pokud to nebyl nějaký fungl nový exemplář, nevymazávala, ani nevysypávala. A já to dělám už celá léta taky tak.



Do připravených formiček vtlačte těsto, aby byly naplněné asi z poloviny, maximálně ze dvou třetin. Formičky skládejte na plech a pečte v troubě předehřáté na 170°C.


Po pár minutách vyndejte plech, počkejte, až formičky malinko vychladnou a vyklápějte pracny na vál lehkým poklepáním formičkou o dřevo. 


Když se Vám nějaká pracna náhodou zlomí, nebuďte smutní, ujídání rozlámaného čerstvě upečeného cukroví patří k těm nejpříjemnějším předvánočním radostem:-)




Všechno pečené cukroví vždycky skládám do papírových krabic vyložených ubrouskem a ukládám je na balkón, aby nevyschlo a bylo na Štědrý den pěkně křehoučké. Navíc mi to brání v tom, abych průběžně chodila cukroví "kontrolovat a ochutnávat".





Vůně vanilky a vanilkové rohlíčky


Když se zeptáte ve svém okolí, jakou vůni mají lidé spojenou s Vánoci, nejčastěji se dozvíte, že vůni vanilky, a vanilkové rohlíčky na tom mají určitě svůj lví podíl. Jsou také součástí tria nejoblíbenějších, nejtradičnějších a nejčasteji pečených vánočních cukrovinek v Čechách (i když v tomhle směru vycházím ze svého značně amatérského průzkumu veřejného mínění).


Co budete potřebovat:
  • 210 g Hery
  • 200 g polohrubé mouky
  • 100 g mletých lístkových oříšků (neloupaných)
  • 60 g moučkového cukru
  • 10 g vanilkového cukru
  • vanilková zrníčka z poloviny vanilkového lusku
Dále budete potřebovat:
  • pečicí papír
  • moučkový sukr na obalení rohlíčku
  • případně formičku na rohlíčky


Na vál si prosijte mouku a cukr. Do kola nakrájejte vločky změklého tuku, přisypte nadrobno mleté oříšky, vanilkový cukr a těsto rukama zpracujte. Asi v polovině hnětení přidejte vanilková zrníčka. Ačkoliv v babičině notýsku bylo vedle lístkových oříšků poznamenáno, že je lze obměnit i mandlemi, sama jsem s nimi při pečení rohlíčků dobrou zkušenost neudělala. Přičemž nejde ani tak o chuť, jako spíše o výslednou konzistenci  těsta a pevnost upečených rohlíčků. 


Těsto nehcte přes noc odpočinout v chladničce zabalené do potravinové folie. Druhý den nechte těsto chvíli rozbalné dýchat na válu, abyste nepracovali s chlazeným, pak by se vám rohlíčky mohly rozpadat. Válejte z těsta asi centimetr tenké válečky, ty pokrájete a tvarujte rohlíčky.


U nás doma se někdy na tvarování rohlíčků používá také dřevěná formička po babičce nebo ta, co jsem ji jako holčička dostala od naší vlídné sousedky, paní Levé. V takovém případě formičku lehce vysypte mouškovým cukrem, než do ní vtlačíte těsto, aby se vám rohlíček snadno vyklopil.


Co se tvarování rohlíčků týče, záleží ale jen a jen na Vás, zda dáváte přednost tomu,  mít jeden rohlíček jako druhý, nebo zda máte raději krabici plnou originálů:-)


Rohlíčky poskládejte na plech vyložený pečicím papírem a nechte péct několik minut v troubě předehřáté na  170°C. Ještě teplé rohlíčky obalujte v moučkovém cukru. 

Pěkné vanilkové pečení!

pátek 12. prosince 2014

Katčiny báječné mandlové cantuccini aneb toskánské Vánoce


Italské, přesněji řečeno toskánské sušenky Cantuccini jsem vždycky považovala za zcela nezajímavé, kdykoliv jsem je viděla na pultíku italské cukrárny. Působily... no, jak to popsat... tak nějak suše.


Můj předsudek vůči Canticcinám byl prolomen loni při návštěvě adventních trhů v Drážďanech. Když jsme si dávali u stánku svařáček, trhovec nás pobídl, ať si vezmeme také sušenky. Byly to právě toskánské Cantuccini. Velmi zdvořile jsme odmítli a chystali se odejít, ale bodrý prodavač byl neoblomný. Trval na tom, že je musíme ochutnat a pantomimicky naznačil, že si je máme pěkně namočit do svařáku. Moje němčina je dost chabá na to, abych dělala dlouho drahoty...



Po prvním soustu jsme byly ztracené... sladká vanilkovo-mandlová chuť, výrazná mandlová vůně, křupavá krustička a velké kusy mandlí... Co Vám budu povídat, to musíte okusit! Pravdou je, že v Toskánsku se Cantuccini namáčejí do dezertního vína Vino Santo, ale vánoční svařák nebo punč se k nim hodí úplně stejně dobře. Tak se nenchte omezovat předsudky jako já a dejte Cantuccinám šanci! 

Co budete potřebovat:
  • 500 g hladké mouky
  • 500 g moučkového cukru
  • 180 g neloupaných mandlí
  • půl čajové lžičky kypřícího prášku do pečiva
  • 4 vejce
  • vanilková zrnka z poloviny vanilkového lusku
  • pár kapek mandlového aroma


Nasekejte 150 g mandlí nahrubo, zbytek nasekejte na čtvriny. Na válu smíchejte 150g mandlí nasekaných nahrubo, mouku, cukr a kypřicí prášek do pečiva. Sypké suroviny rovnoměrně promíchejte. Do hromádky udělejte důlek a rozklepněte do něj postupně čtyři vejce. Důkladně rukama zpracujte suroviny a vypracujte vláčné těsto. Nakonec přidejte rozčtvrcené mandle (30g). 


Bochánek těsta rozkrájejte na osminy a každý kousek znovu pečlivě propracujte. 

Poté vyválejte z každého kousku váleček o průměru 3-5 cm. Válečky vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Válečky klaďte dále od sebe, při pečení přeci jen trochu nabydou. 


Plech vložte do trouby vyhřáté na 180°C a pečte 20 - 25 minut.


Vyjměte plech z trouby a ještě teplé válečky nakrájejte na 1-2 cm silná kolečka/proužky. V tuto chvíli jsou sušenky uvniř ještě velmi vlhké, neoddělujte je od sebe násilím, řezy spíše naznačte.


Poté vložte plech s Cantuccinami zpět do trouby a při stálé teplotě 180°C nechte dále sušit přibližně 15-20 minut. Poté je vyjměte, nechte trochu vychladnout a tentokrát už pečlivě od sebe jednotlivé krajíčky oddělte. 


Nechte zcela vychladnout a pak je naskládejte do krabice a nehcte pár dní odležet. Já je nechávám na balkoně nebo na okně, aby nasály trochu vlhkosti.


Nenechte se odradit tím, že výsledné Cantucciny jsou tvrdší a působí křupavě, knzumují se, jak jsem již napověděla, namočené do dezertního vína nebo kořeněného svařáčku.

Dobrou mandlovou chuť!