středa 30. září 2015

Dýňová mléčná rýže




Mléčnou rýži už jsem na blogu připravovala s borůvkami i s fíky, teď pro Vás mám recept podzimní, dýňový, ale jsem si jistá, že stejně dobrý! 


Co budete potřebovat:
  • 125 g kulatozrnné rýže
  • 100 ml plnotučného mléka
  • 50 ml kokosového krému
  • hrst rozinek
  • 1 polévková lžíce třtinového cukru
  • javorový sirup
  • několik plátků dýně hokaido
  • trocha olivového oleje
  • trocha mleté skořice
  • polévková lžíce mletého kokosu

Propláchnutou rýži nechte v rendlíku s cca 300 ml vody přivést k varu, jakmile se voda vyvaří, přilijte mléko a přidejte polévkovou lžíci cukru. Za občasného míchání nechte rýži, aby do sebe natáhla mléko a získala kašovitou konzistenci. 


Zatímco se bude vařit rýžová kaše, nakrájejte 2/3 přichystané dýně na kostičky a 1/3 na tenké plátky. Dýňové kostičky orestujte na oleji do měkka, přidejte rozinky a nechte společně zezlátnout. Dýni a rozinky vložte na dno misek či svačinových skleniček. 

Na pánvičce orestujte po obou stranách i dýňové plátky, když začnou zlátnout i z druhé strany, lehce je poprašte třtinovým cukrem a počkejte, až zkaramelizuje. Poté plátky sundejte z pánve na papírovou utěrku, aby vsákla případný přebytečný olej.


Mléčnou rýžovou kaši zalijte kokosovým mlékem a důkladně vše zamíchejte. Poté naplňte mléčnou kaši do skleniček či misek na připravenou dýni a rozinky. Povrch uhlaďte a poklaďte ho plátky dýně, posypte strouhaným kokosem a zakápněte javorovým sirupem.

Když povrch ozdobíte kandovanými ibiškovými květy, bude to už jen pomyslná třešinka na dortu, Vaše děti jimi pravděpodobně neohromíte, ale vy si na nich určitě báječně pochutnáte a oceníte jejich delikátní, kořeněnou chuť.


Nezapomeňte zítra vykročit do práce pravou nohou a přeji Vám další báječný den!






úterý 29. září 2015

Šípkový čaj a jak správně sušit šípky doma


Právě teď je pravý čas, kdy vyrazit na šípky. Má to hned několik výhod: je krásné babí léto a na procházce do přírody můžete spojit příjemné s užitečným, šípky jsou přirozeným zdrojem vitamínu C (taky A a B), ale i antioxidantů, proto by ve vaší domácí lékárně rozhodně neměly chybět, a pro mě nostalgicky šípkový čaj s medem znamená i vzpomínky na dětství, kdy jsem seděla ve svém oblíbeném koutku babiččiny kuchyně, četla si nebo kreslila a cítila se... tak nějak dětsky v bezpečí. Můžete namítnout, že  šípkový čaj lze koupit v lékárně. A máte určitě pravdu, ale obsah všech oceňovaných léčivých látek, které získáte ze sáčkového šípkového čaje a z Vašich šípků, bude nesrovnatelný. Navíc šípkový čaj je sám o sobě moc dobrý a i když obvykle býváte zdraví "jako řípa", alespoň malá zásoba se Vám doma prostě neztratí.


Na sušení sbírejte jen pěkné, zdravé šípky, nejlépe někde na kraji lesa či na mezi, prostě ve zdravém prostředí. Doma šípky přeberte a nemilosrdně vyhoďte všechny namačkané, přemrzlé, nechte jen ty, které mají jasnou červenou barvu a pěkný lesklý zdravě vyhlížející povrch. Zbavte je zbytků okvětních lístků i stopek, opláchněte a nechte na kuchyňské utěrce oschnout.

Šípky můžete sušit na sluníčku, což se sice zdá nejjednodušší, ale zároveň to představuje časově nejnáročnější variantu. Budete muset hlídat, kdy je venku pěkně a slunečno a šípky vynášet na mřížce či plechu vyloženém pečicím papírem ven a samozřejmě myslet na to, abyste je na noc či před nepříznivým počasím sklidili.



Efektivněji je můžete sušit na mřížce v troubě a nebo v sušičce. V obou případech by teplota měla být cca 50 - 70°C.


Správně usušené šípky získají tmavě karmínovou barvu, jejich povrch bude scvrklý a pevný, tvrdý. Pokud si nejste úplně jistí, můžete šípky nadrtit a zkontrolovat, zda i uvnitř se vysušily dostatečně.



Šípky skladujte v uzavíratelné skleněné nádobě a nebo se můžete inspirovat v domácnostech našich babiček mít je uschované v plátěném sáčku na suchém tmavém místě.

Na šálek čaje stačí polévková lžíce sušených šípkových plodů, zalijete je vroucí vodou a ponecháte 2-3 minuty luhovat. Plody sceďte a přidejte podle chuti lžičku medu. 




  

Kořeněná mléčná rýže s fíky a medem


Zuzance (a nejen jí) začala škola a tak znovu přišel v naší kuchyni na přetřes jídelníček během školního roku. A s ním i otázky, jak skloubit zdravé a dostatečně vydatné stravování s vysokoškolským životem, jak si poradit s dojížděním a komplikovaným stravováním několikrát v týdnu "na cestě" a samozřejmě s nedostatkem času (a před koncem měsíce i peněz). A opět se ukázalo, že klíčem je vydatná snídaně a taky svačina, kterou je možné si připravit s sebou bez nutnosti si ji ohřívat (když ostatně není často kde). Mléčnou rýži si můžete přichystat den předem, pokud si ji ráno ohřejete, pak bude tím pravým energetickým startem do náročného dne a současně si můžete v několika obměnách připravit mléčnou rýži na studeno v uzavíratelných skleničkách ke svačinám.

Co budete potřebovat:
  • 125 g kulatozrnné rýže
  • 100 ml plnotučného mléka
  • 50 ml smetany
  • 1 polévková lžíce krystalového cukru
  • med
  • ovoce - v tomto případě 2-3 čerstvé fíky
  • 3 hřebíčky
  • trocha mleté skořice


Propláchněte rýži, dejte ji do rendlíku a zalijte cca 300 ml vody. Pomalu nechte přijít k varu a vyvařte všechnu vodu. V této fázi by rýže měla být al dente tedy skoro hotová. Zalijte ji mlékem a smetanou, přidejte cukr (já používám tmavý natural). Chuť a vůni kaši dodá voňavý hřebíček a na špičku nože mleté skořice. Za občasného míchání nechte rýži, aby do sebe natáhla mléko i smetanu. V této fázi věnujte přípravě patřičnou pozornost, směs by sice měla získat kašovitou, vazkou konzistenci díky škrobu v rýži obsaženému, ale současně zrnka rýže musí stále zůstat oddělitelnými zrnky!

Zatímco se bude vařit rýžová kaše, připravte si ovoce. Omyjte ho a nakrájejte. Já v tomto receptu použila fíky za syrova. Několik pěkných plátků si schovejte i na ozdobu. 


Rýžovou kaši nalijte do snídaňové misky (v této fázi je ideální vylovit hřebíčky, které už svoji úlohu splnily), přidejte nakrájené fíky a opatrně promíchejte. Povrch zakápněte lžičkou medu, poklaďte několika plátky fíků, zasypte skořicí a přidejte snítku máty. Já si pro tuhle kombinaci zvolila mátu čokoládovou, která si s fíky, medem i skořicí báječně rozumí. 

Pokud budete chtít k snídani mléčnou rýži raději teplou, pak si finální zdobení ponechte až po jejím ohřátí. Ale chutná báječně i za studena.

Svačinové skleničky s mléčnou rýží s fíky a medem

Jestli budete chystat mléčnou rýži nejen k snídani, ale budete si ji na pár dalších dnů chtít připravit i jako lahodnou svačinku do práce či do školy, určitě si nachystejte několik dalších ovocných či obecně chuťových variací. V lednici vydrží takto uvařená mléčná rýže několik dnů. Na další mléčno-rýžové typy na blogu si ale budete muset pár dní počkat.


Přeji Vám báječný voňavý a kořeněný podzim! 



pátek 25. září 2015

Báječné limetkové kuře s rozmarýnem a šťouchanými bramborami s hráškem




Před časem jsme si u nás doma oblíbili mini kuřátka. Ve chvíli, kdy jsem chystala kuře jen pro dva, byla tohle ideální velikost bez nutnosti využít maso ze zbývajících porcí, protože "dva dny po sobě kuře??? No tedy?!?" A pokud se sejde strávníků více, což se často děje, můžete kuřátek upéct prostě víc. Navíc řekněme si to na rovinu, ta malá kuřátka resp. jejich polovina na talíři prostě báječně vypadají!


Co budete potřebovat (na každé 2 porce):
  • mini/baby kuřátko
  • 2 - 3 menší cibulky
  • 2 limetky
  • snítky čerstvého rozmarýnu
  • olivový olej
  • 1-2 polévkové lžíce másla
  • sůl, pepř
na přílohu:
  • 5-6 větších brambor
  • hrášek z 10 - 15 lusků, případně 2 hrsti hrášku mraženého
  • libeček (čerstvé lístky!)
  • 2 lžíce másla
  • sůl


Kuře omyjte, osušte. Lžíci olivového oleje smíchejte se solí a čerstvě namletým pepřem tří barev a kuře jím potřete vně i uvnitř. Na dno pekáčku stříkněte trochu olivového oleje, nasekejte cibuli na kolečka či měsíčky. Na ni uložte kuřátko a obložte ho na osminky nakrájenou limetkou. Několik plátků limetky a čtvrtku cibule můžete vložit i dovnitř kuřátka. Přidejte pár snítek čerstvého rozmarýnu a šup s kuřetem do trouby předehřáté na 225°C. Pečte zhruba 40 - 45 minut a povrch kuřátka průběžně potírejte kořeněným olivovým olejem, aby se vytvořila křupavá, zlatavá kůrčička.



Ve slané vodě vařte brambory nakrájené na čtvrtiny. Pro lepší chuť můžete do vody přidat pár lístků libečku. Krátce před dovařením brambor přidejte hrášek. Hotové brambory sceďte, přidejte dvě lžíce másla, rozšťouchejte je.

Po 35 - 40 minutách pečení na kuře dejte malé hrudky másla, které. zjemní šťávu z kuřátka.


Na každou porci počítejte s půlkou kuřátka. Šťouchané brambory vytvarujte pomocí naběračky nebo vaší oblíbené formičky do úhledného kopečku. Každou  porci na talíři dozdobte natrhanými čerstvými lístky rozmarýnu a plátky limetky, obojí chuť a vůni bylinkového kuřete zvýrazní. Přidejte trochu vypečené šťávy z kuřete. 



Tohle kuřátko Vám nezabere víc jak hodinu a bude báječné! Takže Ať už potřebujete rychlou, ale teplou večeři, nebo nechcete o víkendu marnit čas u plotny a raději si užijete se svými blízkými babí léto někde venku, limetkové kuře s rozmarýnem bude dobrá volba! Dobrou chuť!











čtvrtek 24. září 2015

Čokoládové muffiny se švestkami a čepičkou z mascarpone


Na naši dámskou jízdu s kamarádkami Lenkou a Soňou jsem chystala podzimní menu. V předkrmu se uplatnily fíky, na francouzské quiche se báječně hodila právě dozrávající cuketa a zářivá dýně hokaido a dezert, tam bylo jasné, že bude se švestkami. 

Po přečtení seznamu ingrediencí Vám bude hned jasné, že nebude řeč o žádném jalovém, dietním receptu pro fajnovky, takže pokud řešíte nějaký ten svůj špíček a kmitající jazýček váhy ve vás vyvolává paniku, naordinujte si neprodleně preventivně nějaký ten pohyb navíc. A pokud se máte rádi takoví, jací jste, tak tím lépe! Ale trocha pohybu nikoho nezabije:-)

Co budete potřebovat:

  • 180 g hladké mouky
  • 1/2 lžičky kypřicího prášku do pečiva
  • 1/2 lžičky jedlé sody
  • špetku soli
  • 2 polévkové lžíce kvalitního kakaa
  • 125 g čokolády (doporučuji min. 65%, ale čím kvalitnější, tím lépe)
  • 280 g tmavého cukru
  • 200 ml plnotučného mléka
  • 100 g másla
  • 2 vejce
  • cca 10 ks švestek
  • 250 ml mascarpone
  • 2 polévkové lžíce moučkového cukru
  • cca 12 lístků meduňky


Zatímco troubu si můžete nechat předehřát na 160 - 180°C, připravte si těsto.V míse smíchejte mouku, kypřicí prášek do pečiva, jedlou sodu, špetku soli a kakao. Suroviny do mísy prosijte přes jemné sítko, ať je výsledek jemný a vláčný a hlavně bez hrudek.

V rendlíku na vodní lázní nechte rozehřát cca 140g tmavého cukru s nalámanými kousky kvalitní čokolády a s mlékem. Občas směs promíchejte, aby se spojila ve vláčnou hmotu.

V misce ušlehejte máslo se zbývajícími 140g tmavého cukru do pěny. Poté přidejte vejce a dále šlehejte. Výsledkem by měla být jemná pěna, do níž přidáte čokoládovou hmotu a znovu důkladně zpracujte metličkou. Výslednou čokoládovou pěnu jemně kuchyňskou stěrkou zapracujte do mouky. Důležité je vyvarovat se moučných hrudek.


Do muffinových forem vložte papírové košíčky a naplňte je do necelých 2/3 těstem. Zhruba šest švestek nakrájejte na osminky a nasypte je rovnoměrně do muffinových košíčků. Zhruba dvě švestky si ponechte na ozdobu. Nechte je vlastní váhou trochu klesnout ke dnu a do každého košíčku přidejte pro jistotu ještě jednu čajovou lžičku těsta. A teď už s formou šup do vyhřáté trouby. Muffiny se budou péct podle velikosti formy a košíčků zhruba 12 - 18 minut. Test se špejlí by v tomhle případě nebyl příliš efektivní, protože v horkém stavu čokoláda dodává těstu tekutější konzistenci. Já se obvykle řídím podle toho, jestli povrch muffinů má už pěknou pevnou krustu a jestli košíček po vyndání z formy (plechové či silikonové) drží pěkně tvar. Muffiny nechte zcela vychladnout.

Ušlehejte mascarpone s moučkovým cukrem. Nic nezkazíte přidáním vanilky nebo limetkové kůry, ale ani jedna z ingrediencí není nezbytná, mascarpone, pokud skutečně sáhnete po něm a nebudete ho nahrazovat lacinějšími surovinami, je lahodné samo o sobě. Krém naplňte do zdobicího sáčku s hubičkou. Zbylé švestky nakrájejte na tenké plátky a lístky meduňky opláchněte a osušte.

Na vychladlé muffiny udělejte pomocí zdobicího sáčku čepičku z mascarpone krému, naaranžujte plátek švestky a lístek meduňky a pak už se jen hřejte v obdivu, kterým vás vaši strávníci bezpodmínečně zahrnou!


Krásný podzimní den, vyrazte na procházku, zaběhat si nebo třeba na kolečkové brusle a pak samozřejmě Dobrou chuť! 


středa 23. září 2015

Podzimní finger foods s kozím sýrem a s fíky


S fíky se to podle mojí zkušenosti má podobně jako s chřestem, artyčoky a dalšími dříve méně známými surovinami v našich kuchyních. Své místo si vydobývají pomalu a obvykle je buď milujeme nebo nesnášíme. Jako dítě dospívající v normalizačních časech, kdy největší exotikou na pultech byly pomeranče a banány (a to ještě jen před Vánoci), jsem celá léta znala pouze fíky sušené. Maminka je pokládala na vánoční stůl jako velkou vzácnost a nejspíš ji sehnala jen proto, že se líbila našemu zelináři. A já jsem fíky nesnášela, celofánové balíčky s nevzhlednými hnědými scvrklými a pomačkanými plody ve mně budily zásadní nedůvěru. Dnes už jsem ovšem velká holka a fíky, ty čerstvé a voňavé samozřejmě, miluju!


Co budete potřebovat:
  • celozrnnou bagetu
  • trochu másla na namázání
  • menší lístky mangoldu
  • kozí sýr
  • čerstvé fíky
  • med
  • čerstvě mletý pepř (nejlépe růžový)


Bagetu nakrájejte šikmým řezem na tenké plátky a nechte je v troubě po obou stranách opéct tak, aby byly na povrchu křupavé, ale uvnitř stále nadýchané. Každý plátek bagety potřete troškou másla.


Na bagety položte menší lístek mangoldu. Ten se báječně hodí díky zajímavé výrazné chuti a popravdě i kvůli své atraktivní barevné kombinaci jasně zelených lístků s jemným karmínovým žilkováním a řapíkem. Mohli byste ho ale nahradit například i polníčkem nebo menším lístkem čekankového puku, díky své nahořklé chuti dobře doplní sladké fíky.

Na mangoldový list položte tenký plátek zralého kozího sýra a tenký plátek fíku. Povrch zakápněte lžičkou včelího medu a poslední pikantní tečku udělá čerstvě mletý růžový pepř.


Tyhle finger foods (u nás doma se jim taky lidově říká jednohubky) mohou být skvělým předkrmem bohatšího podzimního menu, ale stejně dobře je můžete servírovat jako "něco malého" k voňavému, ideálně sladšímu vínu.


Přeju Vám báječný první podzimní den a taky Dobrou chuť!


úterý 22. září 2015

Katčina houbová omáčka



Recept na houbovou omáčku neboli houbovku mám po babičce Aničce. Zcela výjimečně ji babička připravovala i s plátky hovězí pečeně, ale v průběhu let se z naší rodinné houbovky stalo jídlo ne sice vegetariánské, s tím se hovězí vývar či vývar z morkových kostí neshodoval, ale alespoň jídlo bezmasé. A jsem samozřejmě skálopevně přesvědčená, že je to ta nejbáječnější houbovka pod sluncem nejspíš taky proto, že se k ní váží vzpomínky na moje dětství. V rámci pravdivosti příběhu ovšem musím přiznat, že až do svých osmi let jsem sice babičinu houbovou omáčku milovala, ale moje babička mi z ní vždycky musela na talíři "vypreparovat" všechny ty houby!


Co budete potřebovat:
  • samozřejmě houby, nejlépe hřiby pravé nebo podubáky
  • 1 l hovězího vývaru nebo vývaru z morkové kosti
  • 300 ml smetany
  • 250 ml smetany zakysané
  • 3-4 polévkové lžíce hladké mouky
  • sůl 
  • 7 kuliček pepře
  • 3 bobkové listy
  • 7 kuliček nového koření
  • špetku tymiánu
  • 1 polévkovou lžíci octa


Vývar, ať už poctivý hovězí nebo z morkové kosti, obvykle mám vždy v mrazáku, takže s jeho přípravou se při vaření houbovky nemusím zdržovat a právě proto patří mezi moje oblíbené "rychlé" recepty. 

Do litinového hrnce nalijte vývar a přidejte všechno koření. Ačkoliv ve vzpomínkách na dětství mám houbovou omáčku spojenou i s tím, jak jsme pečlivě vybírali  kuličky pepře a nového koření, případně lovili bobkový list až na talíři, já v posledních letech využívám vychytávku v podobě čajových sáčků. Do sáčku nasypete všechno koření a vložíte do hrnce a když je vývar hotov, zase vše snadno odstraníte.

Vývar s kořením nechte přejít varem a mírným varem pak zredukovat zhruba na dvě třetiny až polovinu svého objemu. Mezitím si očistěte a nakrájejte houby na plátky. V rendlíku rozkvedlejte smetanu a kysanou smetanu s hladkou moukou.

Odstraňte z vývaru koření a vmíchejte do něj metličkou smetanu s moukou. Postupně nechte za stálého míchání prohřát a zahoustnout, ale již nenechávejte znovu přejít varem. Přidejte nakrájejte houby  a za občasného míchání vařte stále těsně pod teplotou varu. Nakonec omáčku podle chuti osolte a můžete ji dokyselit lžící octa. Tady se řiďte chutěmi Vaší rodiny či strávníků. Někdo houbovku raději sladší jiný zase na kyselo.


Babička Anička k houbové omáčce vždycky chystala nadýchané kynuté knedlíky. 


Já se v posledních letech občas uchyluji k dietnější variantě v podobě rozbouchnutých brambor, tedy brambor uvařených ve slupce ve slané vodě. Před podáváním je na talíři "rozbouchnu" pěstí, v mém případě pěstičkou. Omáčka pak do nich pěkně nasákne. 

Tak dobrou chuť a budu ráda, když mi napíšete, jaká je ta "Vaše nejlepší" houbová omáčka!

neděle 20. září 2015

Toast se ztraceným vejcem, baby špenátem a ředkvičkami


Babí léto se vzpírá nastupujícímu podzimu zuby nehty a po ránu se občas zdá, že podzim se svojí mlhou a lezavým pocitem chladu vyhrává. Proto není na škodu si ta rána nějak rozsvítit a zpříjemnit. Zkuste to s celozrnným toastem se ztraceným vejcem a ředkvičkami.

Co budete potřebovat (na každou osobu):
  • 2 plátky toastového chleba případně celozrnné bulky
  • trochu másla
  • 2 plátky sýra
  • 2 hrsti lístků baby špenátu
  • 4 ředkvičky
  • 2 čerstvá vejce
  • sůl, pepř
  • lžíci octa


Opečte v toasteru plátky toastového chleba nebo rozpulte celozrnnou bulku a nechte ji rozříznutou plochou prohřát pod grilem.

V hlubokém hrnci nechte přijít k varu vodu s jednou lžící octa. Jakmile se začne voda vařit, udělejte lžíci v hrnci vír. Do naběračky vyklepněte vajíčko a ponořte vejce do vodního víru, lžící poupravte vajíčko tak, aby se pěkně zakuklilo. Jakmile bílek ztuhne, vyndejte ho děrovanou naběračkou a nechte okapat. Ztracené vejce musí mít pěkně tuhý bílek, ale žloutek musí zůstat pěkně vláčný a tekutý.

Toasty nebo rozkrojenou grilovanou bulku natřete máslem, položte na ně plátek sýra, rozprostřete oprané a osušené lístky baby špenátu. Na špenátové lůžko přijde vajíčko a na to zas na plátky nakrájené ředkvičky. Osolte a opepřete a před podáváním můžete vajíčko vidličkou lehce natrhnout, aby se zlatý žloutek na toast pěkně rozlil.


Přeju Vám pěkné ráno na sklonku babího léta a báječný den!