pondělí 22. června 2015

Džem z rebarbory a jahodRebarbora, podobně jako třeba artyčoky, chřest či kopr, patří mezi suroviny, které buď nesnášíte nebo milujete. Averze k nim je přitom často iracionální a nespravedlivá. Můj tatínek např. rebarboru odmítá díky rebarborovému kompotu, který jim servírovali v mateřské školce, ale pokud rebarboru zákeřně  propašuji do jablečného štrůdlu, klidně si na něm pochutná. 

Dneska Vám přináším recept na džem z rebarbory a jahod. Jeho chuť je naprosto delikátní a báječná a věřte mi, že díky němu i jen z čerstvé bagetky či toastu s máslem vytvoříte snídani šampiónů! 

Co budete potřebovat:
  • 800 g rebarbory
  • 800 g jahod
  • 500g želírovacího cukru 3:1
  • hrstičku borůvek (mohou být i mražené)
  • 2 polévkové lžíce kandovaných ibiškových květů

  • zavařovací sklenice


Rebarborové řapíky oloupejte a na obou koncích okrojte. Tenhle krok je možné přeskočit u opravdu mladé rebarbory, ale já doporučuji v každém případě oloupat. Rebarbora se loupe především proto, že v povrchové vrstvě je obsaženo největší množství kyseliny šťavelové, která by mohla bránit procesu želírování. Rebarboru nakrájejte na cca 2 cm dlouhé špalíčky a blanšírujte je. Blanšírování je úprava, která spočívá v rychlém spaření vroucí vodou a následném propláchnutí ve vodě ledové. Díky tomu si rebarbora uchová barvu i chuť, ale zbavíme ji nežádoucích mikroorganismů. 

Následně rebarboru zalijeme cca 100 ml vody, přivedeme k varu a dusíme doměkka (cca 3-4 minuty).

Zatím si opláchneme jahody, odstraníme stopky a nakrájíme je na osminky. Pokud je máte, přidejte k nim na drobno nasekané kandované ibiškové květy, ty dodají džemu specifickou vůni a jemnou kořeněnou chuť, ale nejsou nezbytné. Vše smícháme s želírovacím cukrem. Necháme chvíli odstát a občas promícháme.


Jahodovou směs přidáme k rebarboře, která už by se dušením měla rozložit na jemná vlákénka, a nakonec dodáme hrst borůvek.  Já jsem využila zbytek "nakřečkovaných" borůvkových zásob z loňského roku. Borůvky přidávám hlavně kvůli barvě, protože jahodové džemy mají občas sklon svoji barvu s časem ztrácet, a to zejména v kombinaci s kyselými plody jako je rebarbora.Džem za občasného míchání necháme krátce povařit. Pokud preferujete džemy spíše francouzského typu, které se vyznačují obsahem větších kousků ovoce, pak je Váš úkol téměř u konce. Pokud ale raději džemy s menšími kousky, tak těsně před plněním rozmačkejte větší kusy jahod vidličkou nebo "šťouchačkou na brambory".

Proveďte pro kontrolu želírovací zkoušku: naberte si džem čajovou lžičkou a kápněte ho na talířek či skleněnou misku. Počkejte půl minutky a pokud džem začíná tuhnout, je vše v pořádku a můžete ho začít plnit do čistých, sterilizovaných zavařovacích sklenic. Pokud by konzistence džemu byla příliš tekutá, přidejte trochu krystalového cukru. 

Pečlivě uzavřené sklenice postavte dnem vzhůru  a ponechte je tak alespoň 5 minut. Já obvykle čekám, dokud se  neozve charakteristický zvuk "lupnutí".


Trvanlivost džemu je minimálně 12 měsíců, ale z vlastní zkušenosti Vám to nepotvrdím, u nás doma se po něm vždycky jen "zapráší"Žádné komentáře:

Okomentovat