neděle 14. června 2015

Co s mátou a meduňkou...

Máta i meduňka patří mezi "začátečnické" bylinky, tyhle léčivky totiž přežijí prakticky jakékoliv zacházení a za téměř nulovou péči vás odmění obrovskou úrodou! Pokud je nepěstujete v květináči či truhlíku, ale přímo na záhonku, mohou se snadno stát i Vaší noční můrou, protože vytlačí ze svého okolí ty méně odolné bylinky. Ale především, pokud tedy nejste extrémními, ale opravdu extrémními milovníky mojita, Vás nutně postaví před problém, kam s ní(m). Máte-li to srdce, můžete část úrody zúročit i na kompostu, ale tomu se moje duše zahradníka amatéra, který je pyšný na každý svůj výpěstek, každoročně vzpírá. Takže co si počít s úrodou?


Máta klasna 1. Mátu (ale i meduňku) můžete samozřejmě sušit. Stonky svažte do svazečků a zavěste na suché světlé místo. Důkladně usušené lístky uložte do sklenic se šroubovacím uzávěrem. 

Meduňka lékařská

Mátu i meduňku můžete uložit každou zvlášť, ale speciálně tyhle dvě bylinky se spolu výborně doplňují a tak si můžete rovnou namixovat báječnou uklidňující bylinkovou směs. Mátu s meduňkou obvykle míchám v poměru 1:1. Tahle kombinace funguje na příjemné usínání, uklidňuje žaludek a působí proti stresu.

Jste-li chroničtí nerváci a nespavci, můžete si mátu s meduňkou nakombinovat ještě se sušenou natí třezalky tečkované. Tady doporučuji s ohledem na silný účinek třezalky poměr 3:3:1 (máta:meduňka:třezalka). Pokud nezabere ani tohle, pak Vás musí vzít partner pánví po hlavě nebo si musíte zobnout Stilnox:-)!

Třezalka tečkovaná - ačkoliv sbírat atraktivní květ by se zdálo asi nabíledni, pro lékařské účely se sbírá nať. Usušené kvítka by se asi daly použít jako dekorace.

2. Většinu bylinek, tedy i mátu s meduňkou můžete samozřejmě uložit i do mrazáku. Nasbírané snítky opláchněte, jemně osušte papírovou utěrkou tak, abyste lístky nepomuchlali, otrhejte jednotlivé lístky. A dále máte dvě možnosti, ta první je pro pečlivky jako jsem já - otrhané lísty dejte na tácek, plech či prkýnko a na pár minut vložte do mrazáku. Po pár minutách je vyjměte a sesypte do krabičky. Jednotlivé vrstvy lístků můžete ještě proložit pečícím papírem. Díky tomuto kroku se Vám podaří uskladnit lísky jednotlivě a stejně tak je kdykoliv vyjmout.

Ti méně pečliví vynechají krok "předmražení" a lístky pak mohou uložit buď do plastové krabičky nebo klidně do mikrotenového sáčku.

Dalším mrazicím tipem jsou nádobky na ledové kostky. Podle Vaší preference buď bylinky nasekejte nebo naopak použijte pár menších lístků do každého dolíčku, zalijte vodou a uložte do mrazáku. Bylinkové kostky se skvěle hodí na ochucení vody nebo přípravu míchaných nápojů uprostřed zimy.

A proč vůbec bylinky mrazit namísto sušení? Zmražené bylinky si zachovají určitou čerstvost. Alespoň podle mé zkušenosti je např. čaj ze zmražených bylinek silnější a výraznější než ten ze sušených, ale je docela možné, že by mi to nějaký biochemik vyvrátil:-).

3. A konečně můj tip tzv. cukrářský! Mátu či meduňku nasušte a smíchejte s cukrem. Já obvykle volím obě varianty, jak cukr krystal, tak cukr moučkový. Poměr sušených bylinek a cukru je v podstatě libovolný. 

Mátový či meduňkový cukr uložte do sklenic s uzavíratelným víčkem a uložte na suché místo. Takhle nachystaný voňavý bylinkový cukr se Vám skvěle bude hodit při pečení mnoha různých dobrot. Pokud máte v truhlíku či na záhonku více variant máty např. mátu klasnu, mátu čokoládovou či ananasovou - ano, to vážně existuje(!), podaří se Vám v téhle úpravě získat cennou cukrářskou surovinu a na chemické aroma můžete s klidem zapomenout!Zatímco voňavý cukr krystal se lépe hodí do samotného těsta, směsí z moučkového cukru můžete dezerty posypat - bude to skvělá vychytávka na palačinky, bábovky či piškoty.


Máta čokoládová

Přeju Vám báječné slunečné léto a bohatou bylinkovou úrodu!

Žádné komentáře:

Okomentovat