Loni jsem objevila coby zahradnice amatérka kouzlo šťovíku. Vysadila jsem po jedné rostlince zeleného a červeného a on roste a roste jako z vody, navíc je to trvalka...co víc si přát:-). Oba šťovíky samozřejmě můžete uplatnit ve všemožných salátech a zatímco ten zelený je skvělou surovinou na vydatnou polévku chuťově podobnou klasické kulajdě, ten červený se skvěle hodí jako příloha. Má méně kyselý "ocásek" a díky listům s červeným žilkováním vypadá na talíři efektně a dekorativně. Dneska Vám ho nabízím v kombinaci se štičím filetem.
Co budete potřebovat (na každou jednu porci):
- čerstvý štičí filet
- hrubozrnnou sůl
- pepř
- lžičku mandlových lupínků
- cca čajovou lžičku citrónové šťávy
- olivový olej a lžičku másla
- cca 2 hrsti lístků šťovíku
- sůl a růžový pepř
- stroužek česneku
- cca polévkovou lžíci másla
- 2 polévkové lžíce lehkého bílého jogurtu
- špetku soli
- kapku olivového oleje
- kapku citrónové šťávy
- špetku čerstvého libečku
Začněte s dresinkem. Nasekejte nadrobno libeček. Jogurt rozšlehejte vidličkou s kapkou olivového oleje a citrónové šťávy. Vmíchejte libeček a podle chuti dosolte. Se solí spíš šetřete, ať vynikne zejména lehká jogurtová chuť. Dresink si nechte připravený v lednici.
V konvici dejte vařit vodu na spaření červeného šťovíku.
No, řekněte, jestli tenhle šťovík není nádherný. A ani trochu nevypadá jako plevel, i když roste a bují s jeho intenzitou. |
Štičí filátka omyjte, u více šupinatých očistěte kůži. Osušte je a do kůže udělejte pár zářezů špičkou ostrého nože. Filátko zakápněte citrónovou šťávou a konečky prstů vmasírujte špetku pepře. Filety před pečením nesolte.
Listy šťovíku v sítku spařte vroucí vodou a hned je pod tekoucí vodou ochlaďte, aby listy neztratily barvu a chuť. Stroužek česneku nakrájejte na tenké plátky.
Na pánvi rozehřejte olivový olej. Štičí filety nejprve položte kůží dolů, zprudka je orestujte a pak obraťte, ztlumte žár, přidejte lžíci másla a povrch filátek posypte hrubozrnnou solí a mandlovými lupínky. Nechte pomalu dojít.
Zatím v hlubší pánvi (např. wok)rozehřejte máslo - a myslím tím máslo, nikoliv žádnou náhražku. Jak se bude rozpouštět, vložte na něj lupínky česneku a pomalu restujte, přidejte šťovík, osolte, opepřete a nechte pár minut za občasného míchání restovat.
Na talíři vytvořte lůžko z restovaného šťovíku, na něj uložte štičí filátko. Dresink doporučuji servírovat v malé mističce zvlášť. Štičí maso je samo o sobě chuťově báječné a zajímavý chuťový akcent dodá šťovík, takže s přílohami už neexperimentujte a zvolte buď obyčejné vařené brambory nebo ještě lépe opečenou bagetu.
Me by Anchee (mladá a talentovaná fotografka Anna Poubová) |
S vychlazeným suchým bílým vínem neuděláte chybu nikdy...tak tedy Dobrou chuť!
Žádné komentáře:
Okomentovat