úterý 9. srpna 2016

Hráškový krém s mátou


 


Z dětství mám zafixovanou hráškovou polévku (hráškový krém), kterou stejně vařila už moje babička, maminka, já a dnes ji podle stejného receptu vaří naše Zuzanka. Je to polévka vydatná a tak ji mám spojenou hlavně s těmi měsíci v roce, kdy je zima, pošmourno a lezavo, kdy nám dodá potřebnou energii. 

Léto si ale žádá nějakou odlehčenou verzi, protože hrášku, toho se vzdát nehodlám, ten prostě miluju. Tak tady je "vytůněná" lehká letní verze hráškového krému, určitě ho vyzkoušejte! A pokud se vzdáte finální smetanové tečky, uspokojí tato lehká a chuťově svěží polévka i vegany.

Co budete potřebovat (na cca 4 - 6 porcí):
  • 400 - 500 g čerstvého hrášku (váha se vztahuje k už vyloupaným kulihráškům)
  • 1,5 l vody nebo lehkého zeleninového vývaru
  • hrst lístků čerstvé máty
  • 400 ml kokosového mléka
  • sůl
  • pepř
  • 200 ml zakysané smetany


Hrášek vyloupejte. Ve výčtu surovin uvádím 400 - 500 g hrášku, čímž mám na mysli opravdu již vyloupané kuličky hrášku, kulihrášky. Lusky vytvoří odpad cca 10 - 20%. A rozhodně doporučuji použít hrášek čerstvý, nikoliv mražený, na chuti to prostě poznáte.

Vyloupané kulihrášky dejte do hrnce, zalijte 1,5 l vody nebo lehkého zeleninového vývaru a nechte vařit do měkka.

Poté vše rozmixujte na jemnou kaši, do mixéru přidejte nasekané mátové lístky. Pár vrcholových lístků si ponechte prozřetelně na ozdobu. Vraťte směs do hrnce, podle chuti osolte a opepřete a vmíchejte 400 ml kokosového krému. Důkladně vše promíchejte a nechte prohřát, není už ale nezbytné znovu nechávat polévku přejít varem, zbytečně byste se ochudili o barvu, chuť i živiny.

Hráškový krém servírujte s polévkovou lžící kysané smetany a lístečkem máty. 


Mějte báječné léto a dobrou chuť!

Žádné komentáře:

Okomentovat