úterý 28. června 2016

Báječný pomerančový piškot s čokoládouZákladem tohoto báječného dezertu je kvalitní piškot. Za léta v kuchyni jsem se přesvědčila, že při přípravě piškotu je obzvlášť důležité držet se receptu, a to jak v případě ingrediencí, tak v případě technologického postupu. A hlavně nic neuspěchat! 

Jako mnoho jiných mladých kuchařinek jsem bezpočtukrát ronila krokodýlí slzy nad propadlým, splasklým korpusem i těžkými a tuhými "bácy". Zkoušela jsem různé piškotové recepty a nakonec zvítězil ten z kuchařky Anuše Kejřové, kterou prvně vydala koncem 20. let minulého století. Tuhle kuchařskou knihu jsem dostala coby čerstvá a velmi mladá novomanželka k Vánocům od maminky nejspíš proto, že správně tušila, že láska prochází - mimo jiné - i žaludkem. A kuchařka je to taková typicky česká, tradiční, plná praktických a nejen kuchařských rad např. jak a čím topit nebo jak vymést kamna (to jsem pravda nikdy nevyužila:-)) 

I když možná to vše není o konkrétním receptu, ale o ctění pravidel a kuchařské trpělivosti. V každém případě jednoho dne se to prostě povedlo a já z trouby vytáhla krásný, zlatavě žlutý, lehoučký, nadýchaný a načepýřený piškot. Asi právě proto pečení piškotu považuji za jakýsi prubířský kámen a současně základní dovednost každé dobré kuchařky. Tak pojďte na to!

Co budete potřebovat:
  • 7 středně velkých vajec
  • 130 g moučkového cukru
  • 150 g hladké mouky
  • 30 g másla
  • špetku citrónové kůry
  • 3 hořké mandle
  • špetku pravé vanilky
  • tuk na vymazání formy  • papírové/kartonové košíčky na pečení  (průměr cca 10 cm)


Konkrétně stránka s receptem na tenhle báječný piškot už je dost zmasakrovaná, ale aspoň je jasné, že jde o recept osvědčený a často používaný.

Nejdříve se tedy pusťte do piškotu. Oddělte vaječné bílky a žloutky a z bílků ušlehejte tuhý sníh. Právě kvalitní, pevný a současně načechraný sníh z bílků je základem pozdějšího úspěchu. Ačkoliv paní Anuše Kejřová ho jistě šlehala svojí drobnou, pevnou ručkou, já používám kuchyňský robot. Sníh je tehdy hotový právě tak akorát, když po vytažení metličky zůstávají na sněhu špičky. Podobně účinným testem je také obrácení mísy se sněhem vzhůru nohama, pokud drží v míse, tak jste vyhráli! Ale připouštím, že tenhle test vyžaduje jistou míru frajeřiny, která se mi v začátcích párkrát nepříjemně vymstila. Do takto připraveného sněhu zašlehejte 120 g moučkového cukr. Výsledkem bude lesklá nadýchaná hmota.

Žloutky ušlehejte zvlášť s 10 g moučkového cukru do pěny. Žloutkovou pěnu ruční gumovou stěrkou vmíchejte do sněhu. Rozhodně NEpoužívejte robot, sněhová pěna by "spadla" a dort už by tzv. "nevyběhl". 

I dále je potřeba pracovat s maximálním citem a opatrností a jednotlivé ingredience vmíchávat do těsta jemně pomocí kuchyňské gumové stěrky.

Pomalu a po částech zapracovávejte do vaječné směsi mouku, ideálně ji prosévejte přes jemné sítko, aby se netvořily hrudky.

Dále vmíchejte špetku citrónové kůry, nastrouhané hořké mandle a vanilku. Vanilková zrníčka vyškrábněte špičkou ostrého nožíku z rozpůleného vanilkového lusku. Je možné použít i vanilkový extrakt, ale výsledek nebude nikdy stejný. Nekecám!

Přepusťte máslo, myslím to opravdové! Žádné náhražky! Máslo by mělo být při zapracování do těsta ještě tekuté, ale již vlažné.

Budete-li používat košíčky z měkčího papírového kartonu, pak stačí pouze naplnit těsto do košíčků. Mělo by dosahovat cca do 2/3 formy. Pokud budete péct piškoty v teflonových či jiných formičkách, je potřeba formy důkladně vytřít máslem a vysypat moukou.

Piškoty vložte do trouby předehřáté na cca 160 - 180°C a pečte asi 25 - 30 minut. Zkuste být trpěliví a troubu během pečení neotevírat. Piškot je obzvlášť citlivý na pokles teploty a mohl by vám tzv. "spadnout", kontrolujte ho pouze vizuálně přes sklo. Povrch by měl být pěkně zlatavý. Pokud si po 30 minutách nejste jistí, proveďte test zapíchnutím špejle či párátka, bude-li při vytažení suché, je hotovo.

Piškot nechte vychladnout a mezitím smíchejte med a pomerančovou šťávu. Pokud máte domácí pampeliškový med, tak ten se obzvlášť dobře hodí, protože má tekutější konzistenci.

Do vychladlého korpusu udělejte špejlí dírky a pokapejte směsí medu a pomerančové šťávy rovnoměrně každý piškot. Šťáva do piškotů pěkně vsákne a výsledek bude jemný a vláčný.

Nakonec na páře rozehřejte hořkou čokoládu a zalijte povrch piškotů. Každý piškot posypte několika mandlovými lupínky, nechte vychladnout a můžete servírovat.


Tyhle piškoty jsou podle mě obzvláště báječné díky spojení chuti pomeranče a hořké čokolády.

Tak báječný den a dobrou chuť!


Žádné komentáře:

Okomentovat