středa 30. prosince 2015

Pařížské kulinární VánoceLetošní Vánoce jsme zcela netradičně strávili v okouzlujícím městě nad Seinou. Ačkoliv naše volba byla naprosto dobrovolná a chtěná, přesto jsem se před odjezdem nevyhnula myšlenkám na to, zda mi nebude chybět kouzlo tradičních českých Vánoc, zda se mi nebude stýskat po vánočce, rybí polévce a kaprovi s bramborovým salátem. Nechybělo, nestýskalo! Za rok si tohle vše upeču, uvařím a užiji s o to větší láskou a chutí a se stejnou láskou, nadšením a okouzlením budu vzpomínat na naše pařížské Vánoce.

O tom, co byste neměli opomenout ochutnat při jakékoliv návštěvě Paříže (či Francie obecně) bude řeč ještě později, teď ale jak je to s francouzskými Vánocemi:


Podobně jako ve zbytku křesťanské Evropy i Francouzi si začínají užívat Vánoce už se začátkem Adventu. A nedílnou součástí adventního času jsou vánoční trhy s kořeněným horkým vínem (vin chaud),  pečenými kaštany (marrons chauds) 


a drobnými sladkostmi, nejčastěji výběrem maličkých pestrobarevných a chuťově pestrých makronek. Do horkého již hotového vína si ještě těsně před konzumací Francouzi přidávají špetku mleté skořice a plátek pomeranče. A z čistě praktického hlediska mě nadchly pohárky na horké víno v plus-size velikosti, do nichž si můžete koupit víno od 2 dcl až po půl litru, pokud se na to cítíte. A pokud si nedáte "plnou míru", můžete s vínem v klidu korzovat, aniž by vám hrozil pobryndaný kabát, šála a podobně.


Na vánočních trzích v Paříži si můžete v největší míře nakoupit tradiční delikatesy, vánoční ozdoby a řemeslné výrobky tvoří spíše menší část. K nejvyhlášenějším patří maličké, ale o to domáčtější trhy na levém břehu Seiny u Notre Dame, které ovšem končí 24.prosince. Jejich protiváhou je velkolepá vesnice Pére Nöel (otce Vánoc), která se táhne od Jardins du Tuilerie (zahrady Tuilerie), přes Place de la Concorde (náměstí Svornosti) až k Champs Elysées (Elysejským polím).Vánoční vesnice se otevírá se začátkem Adventu a zavírá s Novým rokem. Jste-li dítě, můžete si tu užít radovánek až téměř pouťových, a jste-li gurmán, pak tady můžete ochutnat dobroty ze všech francouzských regionů, počínaje mořskými plody, sýry, sladkostmi, klobáskami, ovocem v čokoládě, karamelu či cukrovém obalu a samozřejmě vína, šampaňské nebo cider. 


Hlavním vánočním svátkem ve Francii je 25. prosinec. V jeho předvečer, tedy 24. prosince, vyrážejí Pařížané  ven a večeří s rodinami či s přáteli v restauracích. Menu pro tenhle den je zcela nepsané, ale i tady se Francouzi drží své záliby v poklidném, někdy i hodiny trvajícím stolování, po kterém si pak vyrazí na večerní či půlnoční mši.

Slavnostní vánoční hostina se v rodinách připravuje na oběd 25. prosince a nezřídka se plynule protáhne až do večera.

Na vánočním stole není výjimkou hostina i o 12 chodech. Jako předkrm se servírují ústřice

Převzato z http://www.restaurant-guide.cz/restaurace-musle.html

a/nebo šneci 


a/nebo paštičky foie gras z kachních či husích jater. 

Foie gras se servírují se salátem, pečeným či marinovaným jablkem nebo "opilou" hruškou. 

Převzato z http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/video-cruelty-chef-gordon-ramsays-2688593

My ochutnali jak klasickou paštiku s pečeným jablkem, tak tzv. crème brûlée s foie gras. Pod pojmem crème brûlée s foie gras si představte terinu, kde jsou na sobě navršeny tři vrstvy. Spodní tvoří samotná játra resp. paštika z nich. Na nich je krém jemné chuti a pudinkové konzistence a samotný povrch tvoří jablečné želé s brandy či calvadosemHlavní chod tvoří většinou drůbeží maso. Kachní prsa doprovází často omáčka z pomerančů, fíků nebo sušených švestek a s brandy či likérem Grand Marnier.Pečená krůta se podává s omáčkou z kaštanů nebo lanýžů. 

Tato fotografie je převzatá z http://www.ireceptar.cz/zajimavosti/jak-se-slavi-vanoce-v-evrope/

Výjimkou na vánoční tabuli není ani humr. Pokud už Francouzi servírují rybu, obvykle je to světlá ryba v šafránové omáčce, která se pro nás možná trochu překvapivě servíruje s těstovinami, nejčastěji širokými nudlemi ochucenými lanýžovým olejem.


Jako dezert přichází na stůl ovocný salát, sýry a především bûche de Nöel, tedy vánoční polínko. 

Převzato z https://blog.etsy.com/en/2014/kitchen-histories-buche-de-noel/

Bûche de Nöel je roláda z piškotového těsta. Je plněná světlým nebo tmavým máslovým krémem. Povrch polínka je z čokoládovo-máslového krému. Krém je na povrchu  zvrásněný (toho lze dosáhnout buď speciální cukrářskou stěrkou nebo vidličkou), aby připomínal strukturu kůry stromu. Potud základní recept. Pestré možnosti nabízí zdobení marcipánem, od houbiček, mechu, kapradin, lístků cesmíny, až po na polínku sedícího otce Vánoc. Z marcipánu mohou být také konce polínka.


Na slavnostním stole obvykle nechybí šampaňské, kterým se hostina otevírá, a dále s jednotlivými chody sladěná vína. Nejčastějším digestivem je koňak či calvados.
Žádné komentáře:

Okomentovat