pondělí 26. října 2015

Babiččina domácí sekaná


Sekaná je, možná díky představě její konzumace na stojáka někde v bufetu, po mém soudu neprávem považovaná za takové obyčejné jídlo. A to je velká škoda! Sekaná (nebo také sekaná pečeně) se v českých domácnostech pekla odnepaměti a i v kuchařských knihách po obou mých babičkách, Anče a Dáše, jsem recept na ni objevila. Lišil se spíše v drobnostech a tady je jeho kompilace. 

Co budete potřebovat:
  • 750 g mletého (ne mělněného!) masa, ideálně kombinace hovězího a vepřového
  • 2 středně velké cibule
  • 3 stroužky česneku
  • 2 celá vejce
  • cca 4 hrsti strouhanky
  • několik lžic mléka
  • sůl a pepř
  • majoránku, tymián a petrželku
  • asi 10 - 15 plátků slaniny


Rozdrobte si maso v hluboké míse a důkladně ho "prohňácejte" rukama. Pokud se rozhodnete pouze pro hovězí, nebo pouze pro vepřové, není to sice úplná chyba, ale kombinací obou dosáhnete daleko chutnějšího výsledku. Sama obvykle kombinuji 2/3 hovězího a 1/3 vepřového, díky čemuž je výsledek pěkně šťavnatý. 

Nakrájejte na drobno cibuli, žlutá  či bílá dodá štiplavější, červená zase sladší chuť. Utřete stroužky česneku a obojí zapracujte do masa. I když třeba preferujete cibuli na hrubší kousky, tady se držte instrukcí a sekejte co nejvíce na jemno, sekaná pak bude pěkně konzistentní.


Maso osolte a okořeňte. U koření záměrně neuvádím jeho množství, protože někdo má rád sekanou jemnější, někdo naopak pikantní. Já  používám vedle soli pepř, majoránku, tymián a petrželku. Majoránku lze obměnit oregánem (česky dobromyslem), které má podobnou chuť i vůni, a další chuťové variace vytvoříte s použitím bazalky, šalvěje či rozmarýnu. Je asi zbytečné dodávat, že čerstvé bylinky jsou vždycky lepší volbou.
  

Do masové směsi přidejte ušlehané celé vejce a jeden žloutek navrch. Bílek si ponechte na finální úpravu před pečením. Přisypte 3 - 4 hrsti strouhanky a pusťte se do práce, teď je potřeba těsto pěkně rukama hníst, dokud se nespojí  a nebude možné z něj vytvořit pěknou, kompaktní šišku bez prasklin. Je možné přidat pár lžic mléka, pokud by se vám sekaná zdála příliš tuhá, špatně se hnětla nebo drobila. Důkladné propracování masově směsi je základem úspěchu, aby se všechny ingredience pěkně spojily a bylinky se rovnoměrně rozložily.


A konečně je čas zabalit sekanou do slaniny. Připravte si úzký pekáček, dobře se také hodí forma na banánový chlebíček a nebo tzv. srnčí hřbet. Formu lehce vymažte a vyložte ji plátky slaniny. Nabízí se dva způsoby, jak slaninu poskládat. Pokud chcete, aby slanina tvořila šťavnatý pás jen na povrchu, kladete plátky vedle sebe tak, aby lícovaly s okraji formy. Nebo je možné je skládat "cik-cak", kdy se plátky překrývají, jejich konce přesahují ven z formy a umožní Vám tak sekanou zabalit doslova jako miminko.   

Do připravené slaninové "peřinky" uložte masovou šišku, lehce ji navlhčenými prsty dotvarujte a usaďte do "pelíšku". Potřete povrch prošlehaným bílkem a pokud si vyberete způsob balení "cik-cak", tak přeložte přesahující konce slaniny. 

Formu s takto připravenou sekanou dejte na plech nebo do většího pekáčku, podlijte cca 2 cm vody a šup do trouby vyhřáté na 180°C. Pečte podle tloušťky šišky asi hodinu.


Sekaná se nejčastěji servíruje s bramborovou kaší, se kterou představuje plnohodnotný oběd či vydatnou večeři. A to je opravdová babičkovská klasika.

Pokud byste ale měli pocit, že je to až příliš babičkovské, příliš tradiční, velmi dobře bude chutnat díky použitým výrazným bylinkám i se zavařenými brusinkami a bagetou. V téhle kombinaci se báječně hodí jako předkrm např. ke zvěřinovému menu nebo jako lehčí večeře. A rozhodně si tak zaslouží své místo i  v moderní kuchyni.


Ať už se rozhodnete pro tradiční babičkovskou verzi nebo pro modernější a lehčí  variantu s brusinkami, určitě si pochutnáte. 


Pěkný začátek týdne a Dobrou chuť!

Žádné komentáře:

Okomentovat