středa 4. února 2015

Báječný čaj pro zmrzlíky


Spolužačka Lucie kdysi naprosto odrovnala naši milovanou profesorku angličtiny zvanou "Misiz" Nová, když na dotaz, jak by popsala vaření čaje, hrdě odvětila: "Tak dám do hrnku pytlík a ..." Dál se nedostala. Ta distinguovaná dáma se z této odpovědi zřejmě ještě dlouho vzpamatovávala. Stejně jako my, její žáci, z toho, když naopak začala vyprávět, jak si poklade čajové lístky na dno šálku, vodu nechá vařit nebo spíše ohřát na X stupňů atd. Popis oné obřadné přípravy čaje mi někde hluboko v mysli zůstal a i když samozřejmě velmi často zcela barbarsky vložím sáček s drtí čajových lístků (alespoň doufám, že to jsou čajové lístky)do hrnku či konvice, ve spěchu je přeliju vařící vodou a ve stejném spěchu pobíhajíc po domě do sebe šplíchám horkou tekutinu, jsou i vzácné chvíle, kdy si vaření a pití čaje umím užít.

Vzhledem k mrazivému počasí a řádící chřipkové epidemii se s Vámi dneska podělím o recept na čaj, který je doslova zabiják virů či bacilů! Tolkien by nejspíš napsal Viromlat či bacilodrv:-)Co budete potřebovat:

 • horkou vodu, samozřejmě
 • 2-3 čajové lžičky kvalitního černého čaje (já čerpám stále ze svých cejlonských zásob)
 • citron
 • kousek zázvoru
 • 2 čajové lžičky medu
 • 3 hřebíčky
 • 3 bobulky kardamonuOmyjte a rozpulte citron. Samozřejmě, že by byl ideální ten chemicky neošetřený, ale zase to nedramatizujme, prostě slupku očistěte kartáčkem. Odkrojte pár měsíčků či plátkú citronu na ozdobu a ze zbytku vymačkejte šťávu.

Kousek zázvoru, cca kostku o hraně 2 cm, oloupejte a pokrájejte na tenké plátky.

Čaj v sítku vložte do konvice a zalijte ho vroucí vodou, průvodce v srílanské čajové továrně Macwood´s doporučoval teplotu těsně pod bodem varu, ale nemáte-li chytrou rychlovarnou konvici... Do nálevu přidejte nakrájený zázvor a koření. Nechte čaj luhovat 2 - 5 minut, já volím spíš dvě minuty, protože se svým čajem ze Srí Lanky už prostě takovou zkušenost mám:-)

Nakonec odstraňte nálevové sítko s čajem a vmíchejte citronovou šťávu a med. Do šálku dejte dva měsíčky citronu, přilijte čaj, vezměte si knížku a užijte si to! 

Ať už Vám jde o prevenci a posílení imunity nebo o to, abyste ze sebe vypotili škodliviny a byli brzy fit, tenhle bacilový zabiják prostě funguje a navíc, navíc je prostě... Báječný! ;-)2 komentáře:

 1. Jooo, Kejtiku, ten bych si fakt dala. Jeste kdyby mi ho nekdo pripravil do postele, chutnal by jiste Báječně :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Tak donáškovou službu zatím nemám, ale uvidíme, uvidíme:-)

  OdpovědětVymazat