sobota 28. února 2015

Grilovaná (nejen) kořenová zelenina



Pokud rádi vaříte ze sezónních surovin a/nebo pokud hledáte zdravější přílohu například ke kančímu ragú, vepřové pečeni, pečené drůbeži nebo mnoha jiným masovým pokrmům, budete touhle zeleninkou nadšení. Na původní recept jsem narazila bezpochyby v nějakém časopise a postupem času jsem si vytvořila svoji vlastní verzi. A to můžete udělat i Vy, zeleninu můžete obměňovat podle ročního období, podle toho, jak je zásobovaný Váš zelinář, podle aktuální nabídky na Vašem farmářském trhu a hlavně podle Vaší vlastní chuti.

Co budete potřebovat (na cca 4 - 6 porcí):

  • 3-4 větší mrkve
  • bulva celeru
  • 2-3 větší petržele
  • 2 větší topinambury
  • palice česneku
  • bulva fenyklu
  • 4 šalotky nebo 1 středně velká červená cibule
  • 100 ml olivového oleje
  • sůl
  • pepř
  • 100 ml balsamikového octa
  • 1 polévková lžíce třtinového cukru
  • hrst tymiánu
  • alobal


Veškerou zeleninu očistěte. Mrkev a petržel nakrájejte podélně na čtvrtiny a každý kousek pak ještě po šířce překrojte. Topinambury (sladké brambory) a celer pokrájejte na kostky o něco menší než kousky mrkve a petržele. Cibuli/šalotky a fenykl nakrájejte na osminy. Oddělte stroužky česneku, ale jednotlivé stroužky už neloupejte.

Vložte zeleninu do pekáče či keramické zapékací mísy vyložené pečícím papírem. V misce smíchejte olivový olej, balsamikový ocet, trochu pepře, tymián a třtinový cukr. Zalite nálevem zeleninu v pekáči. 

Pekáč přetáhněte alobalem a nechte asi hodinu odpočívat v lednici, aby zelenina nasála zálivku. 




Po hodince zeleninu promíchejte a vložte pekáč přikrytý alobalem do trouby předehřáté na 200°C. Pečte asi půl až tři čtvrtě hodiny. Poté odstraňte alobal, zeleninu osolte hrubozrnnou solí a nechte dopéct. Bude to trvat asi  20-30 minut podle toho, jak velké jsou kousky zeleniny. V této fázi je nejlepší zvolit modus pečení zespodu a grilování svrchu. Balsamikový ocet obsažený v zálivce zkaramelizuje a dodá zelenině báječnou chuť!

Hotovou zeleninu můžete servírovat v jednotlivých porcích k masu na talíři nebo ji postavit přímo v pekáči či zapékací míse na stůl, aby si každý naložil podle vlastní chuti. Jen pozor, aby se Vaši hosté o poslední kousky nepoprali:-).  



Dobrou zdravou chuť!

čtvrtek 26. února 2015

Báječné rohlíčky z listového těsta


Někdy příště se s Vámi podělím i o recept a vyzkoušené rady na přípravu domácího listového těsta, které je základem například pro štrůdl či francouzské croissanty, ale řekněme si to na rovinu, příprava domácího listového těsta vyžaduje jednak určitý cvik, jednak kuchařskou zkušenost a zdatnost, ale, a to především, hlavně čas.

Nebojím se proto přiznat, že v tomhle případě je polotovar v podobě chlazeného listového těsta neocenitelným pomocníkem každé moderní kuchařky (i kuchaře). Sama se snažím mít ho vždycky v lednici, protože ať už přijde nečekaná návštěva, kterou nechcete odbýt směsí ořechů, chipsy či tyčinkami, nebo jste trošičku lenivé nebo připravujete více chodů a jste, jak by řekli Angličané, "short in time" a nebo si třeba nejste jistí, jak byste si s domácím listovým těstem poradily, s hotovým listovým těstem máte  vyhráno vždycky a s minimálním úsilím budete sklízet veliké úspěchy. Ostatně to dokazuje i můj slaný závin se špenátem, šunkou a sýrem. Ale tentokrát přináším recept na miniaturní slané rohlíčky plněné kozím sýrem, které jsou jedním slovem BÁJEČNÉ!

Co budete potřebovat:

  • balíček listového těsta
  • cca 150 g kozího sýra
  • 1 vejce
  • hrubozrnnou sůl
  • sezamová semínka
  • pečící papír



Listové těsto rozválejte na obdélník o tloušťce cca 2 mm. Pokud jste byli ochotní si připlatit a chytře jste nakoupily těsto již rozválené a zabalené na pečícím papíře, což je prima vychytávka, máte vlastně skoro hotovo. Rádlem či ostrým nožem namočeným ve vlažné vodě rozkrájejte těsto na pravidelné trojúhelníčky.



Doprostřed základny rovnoramenných trojúhelníků těsta položte hrudku kozího sýra. Pro tentokrát jsem zvolila medový kozí sýr, ale Vaší fantazii se meze nekladou. Každý rohlíček zaviňte a založte jeho konce do středu. Rohlíčky vyskládejte na plech vyložený pečícím papírem. Až potud je možné si rohlíčky připravit klidně i den předem a nechat je odpočívat zabalené i s plechem do alobalu či potravinové folie v chladničce, abyste je druhý den mohli vítězoslavně vytáhnout z trouby přímo před návštěvou. 



Rohlíčky potřete rozšlehaným vajíčkem, zlehka osolte, posypte sezamovými semínky a pečte v troubě předehřáté na 150 °C cca 10 - 15 minut podle jejich velikosti.

Podávejte je ještě teplé. Hodí se báječně jak k pivu, tak k vínu. 


Takže jak by řekl Edward Murrow: Dobrou noc a hodně štěstí! ;-)




Báječný lehký salát z rukoly, kozího sýra a granátového jablíčka


Co budete potřebovat (na cca 4 porce):

  • 200 g vyzrálého kozího sýra
  • 1 granátové jablko
  • 4 hrsti rukoly
  • 4 listy dalšího salátu dle Vašeho výběru (já si vybrala tzv. římský salát)
  • čerstvě mletý pepř (ideálně růžový)
  • extra panenský olivový olej
  • balsamikový krém


Operte saláty a opatrně je osušte, aby se lístky nepolámaly. Jak jsem již psala výše, vedle rukoly  (též rokety)můžete zvolit další salát celkem libovolně, ale doporučuji vybrat salát výraznější chuti, jako je např. salát římský, dubový, štěrbák nebo čekankové puky. Římský salát bude zajímavý díky svojí barevnosti a tužším podlouhlým lístkům, štěrbák nebo čekankové puky díky lehce nahořklé chuti. 

Rozpulte granátové jablko a vydlabejte kuličky. Pokud jsou spojené bílými vlákny (podobně jako bývají třeba dílky pomeranče či mandarinky), očistěte jednotlivé kuličky. Nakrájejte kozí sýr na trojúhelníčky, mělo by to být cca 50 g na každou porci.

Na talířek poklaďte list římského salátu, hrst lístků rukoly. Na zelené lůžko položte dva trojúhelníčky kozího sýra. Dokola nasypte rubínové kuličky granátového jablka. Posypte zlehka mletým růžovým pepřem a dokola zakápněte olivovým olejem a balsamikovým krémem.

Salát podávejte s trojhránky opečeného toastového chleba či plátky bagety. Je to jednoduchý předkrm, který Vás ohromí příjemnou kombinací hořko-sladkých chutí i svojí barevností.




pátek 20. února 2015

Báječné menu na naši únorovou "holčičí" narozeninovou party

Sobotní Fašang neboli Masopust odstartoval období půstu. To se lehce řekne, navíc proč měnit křesťanskou tradici, ale když má Vaše kamarádka narozeniny a chystáte pro ni narozeninovou oslavu, tak co už s maso-půstem... Nudle s mákem si mohla uvařit i doma.

Tak co dnes budem vařit? by Anchee Anna Poubová

Postní menu jsem zavrhla, ale stále jsem čekala na nápad, jak tomu dát nějakou myšlenku, někdo by možná řekl koncepci ;-). Ale nedělejme z jídla vědu, drazí! Zalistovala jsem kuchařkami... Chtěla jsem, aby menu bylo co nejvíce sezónní, zároveň aby to bylo vydatné "zimní" jídlo, ale aby to mělo současně šmrnc... Vaření je prostě magie:-)

Me in Hell´s Kitchen by Anchee Anna Poubová

Jednotlivé recepty najdete už brzy na blogu;-) 

Menu a odkazy na jednotlivé chody:

Drůbeží paštička s brusinkovou redukcí
http://katcinabajecnakuchyne.blogspot.co.at/2015/03/domaci-pasticky-z-kurecich-jater-s.html

Salát z rukoly s kozím sýrem a granátovým jablkem http://katcinabajecnakuchyne.blogspot.it/2015/02/bajecny-lehky-salat-z-rukoly-koziho.html

Kančí ragu se šťouchanými bramborami  a s grilovanou kořenovou zeleninou
http://katcinabajecnakuchyne.blogspot.co.at/2015/03/bajecne-kanci-ragu-se-stouchanymi.html
http://katcinabajecnakuchyne.blogspot.cz/2015/02/grilovana-nejen-korenova-zelenina.html

 „Zimní“ mrkvový dort


Rohlíčky z listového těsta s kozím sýrem
http://katcinabajecnakuchyne.blogspot.it/2015/02/bajecne-rohlicky-z-listoveho-testa.htm 

středa 11. února 2015

Báječná vaječná pomazánka


Tentokrát si jsem si pomazánku natřela na dýňový knackebrot a věřte nebo ne... Bylo to báječné!

Každý z nás má jídlo, které miluje víc než cokoliv jiného, každý z nás má jídlo, na něž shání recept a přitom všechny, které vyzkouší prostě nejsou... hmm, to pravé ořechové! A dost možná, že takových dobrůtek máte i víc... Jedním z těch mých, takové moje kulinářské Šangri-La, je vaječná pomazánka. Legrační, že? 

Nejblíže se přiblížila Dita P., její pomazánka se té "mojí", kterou jsem kdysi ochutnala a pamatovala si ji z dětství, mládí, byla opravdu velmi blízko. A tak jsem ji dále pilovala a pilovala... Možná, že když tu moji vyzkoušíte, zjistíte, že jako základ dobrý, ale že tu svoji musíte prostě ještě vyladit. I to má smysl a jestli vám to přinese to správné potěšení, tak proč  ne?


Co budete potřeovat (na 2 porce, cca 200g pomazánky):
  • 2 vejce vařená na tvrdo
  • 75 g pomazánkového másla
  • malá červená cibulka
  • špetka čerstvé pažitky
  • čajová lžička majonézy
  • čajová lžička dijonské hořčice
  • špetka soli
  • špetka na hrubo mletého pepře
  • bagetka nebo čerstvý chléb


Na tvrdo uvařená vejce rozpulte, oddělte bílky a žloutky. Bílky nasekejte na hrubo, žloutky utřete se špetkou soli v misce. Přidejte pomazánkové máslo, majonézu a francouzskou hořčici a vše velmi důkladně prošlehejte tak, aby měla pomazánka jemnou, hladkou konzistenci.

Vmíchejte na jemno nasekanou cibulku, přisypte čerstvou nasekanou pažitku, dle cuti dosolte a okořeňte čerstvě mletým pepřem tří barev. Nakonec zlehka vidličkou vmíchejte nasekané bílky.


A je to! Na čerstvé bagetce či s kouskem čerstvého kváskového chleba je to prostě... Báječné!

 

A co budete snídat Vy?

středa 4. února 2015

Báječný čaj pro zmrzlíky


Spolužačka Lucie kdysi naprosto odrovnala naši milovanou profesorku angličtiny zvanou "Misiz" Nová, když na dotaz, jak by popsala vaření čaje, hrdě odvětila: "Tak dám do hrnku pytlík a ..." Dál se nedostala. Ta distinguovaná dáma se z této odpovědi zřejmě ještě dlouho vzpamatovávala. Stejně jako my, její žáci, z toho, když naopak začala vyprávět, jak si poklade čajové lístky na dno šálku, vodu nechá vařit nebo spíše ohřát na X stupňů atd. Popis oné obřadné přípravy čaje mi někde hluboko v mysli zůstal a i když samozřejmě velmi často zcela barbarsky vložím sáček s drtí čajových lístků (alespoň doufám, že to jsou čajové lístky)do hrnku či konvice, ve spěchu je přeliju vařící vodou a ve stejném spěchu pobíhajíc po domě do sebe šplíchám horkou tekutinu, jsou i vzácné chvíle, kdy si vaření a pití čaje umím užít.

Vzhledem k mrazivému počasí a řádící chřipkové epidemii se s Vámi dneska podělím o recept na čaj, který je doslova zabiják virů či bacilů! Tolkien by nejspíš napsal Viromlat či bacilodrv:-)



Co budete potřebovat:

  • horkou vodu, samozřejmě
  • 2-3 čajové lžičky kvalitního černého čaje (já čerpám stále ze svých cejlonských zásob)
  • citron
  • kousek zázvoru
  • 2 čajové lžičky medu
  • 3 hřebíčky
  • 3 bobulky kardamonu



Omyjte a rozpulte citron. Samozřejmě, že by byl ideální ten chemicky neošetřený, ale zase to nedramatizujme, prostě slupku očistěte kartáčkem. Odkrojte pár měsíčků či plátkú citronu na ozdobu a ze zbytku vymačkejte šťávu.

Kousek zázvoru, cca kostku o hraně 2 cm, oloupejte a pokrájejte na tenké plátky.

Čaj v sítku vložte do konvice a zalijte ho vroucí vodou, průvodce v srílanské čajové továrně Macwood´s doporučoval teplotu těsně pod bodem varu, ale nemáte-li chytrou rychlovarnou konvici... Do nálevu přidejte nakrájený zázvor a koření. Nechte čaj luhovat 2 - 5 minut, já volím spíš dvě minuty, protože se svým čajem ze Srí Lanky už prostě takovou zkušenost mám:-)

Nakonec odstraňte nálevové sítko s čajem a vmíchejte citronovou šťávu a med. Do šálku dejte dva měsíčky citronu, přilijte čaj, vezměte si knížku a užijte si to! 

Ať už Vám jde o prevenci a posílení imunity nebo o to, abyste ze sebe vypotili škodliviny a byli brzy fit, tenhle bacilový zabiják prostě funguje a navíc, navíc je prostě... Báječný! ;-)



úterý 3. února 2015

Zimní ovesná kaše



Když vyrážíte na celý den na lyže, není nad to dát si pořádnou vydatnou snídani. Mimochodem, Zuzanko, bude se ti hodit i tehdy, když se chystáš v téhle krásné zimě třeba na půl dne na jízdárnu na koně:-)


Co budete potřebovat (na dvě porce):



  • 200 g ovesných vloček
  • 1 polévková lžíce másla
  • 200 ml plnotučného mléka
  • 2 polévkové lžíce medu
  • čerstvé jablko
  • dvě hrsti rozinek
  • skořice dle chuti
  • špetka kardamonu
  • javorový sirup (event. tekuté Granko pro méně zdravou a sladší verzi) 

Vločky zalijte vodou tak, aby byly potopené a nechte přijít k varu. Jak se bude vyvařovat voda, přilévejte mléko. Já doporučuji sáhnout po tom plnotučném, potřebujete přeci dostatek energie na lyže a nebo jinou sportovní či outdoorovou aktivitu! Přidejte špetku drceného kardamonu, kaši báječně ovoní.



Omyjte jablko, zbavte ho jadřince a nakrájejte na kostičky.

Do hotové kaše z vloček přidejte med a důkladně promíchejte. 

Rozdělte kaši do misek či na talíře, posypte je rovnoměrně čerstvým jablkem, rozinkami, skořicí a zakápněte javorovým sirupem nebo (!) tekutým Grankem.

Tekuté Granko mám ve spíži přesně pro tyto účely, když chci dozdobit nějaký sladký pokrm přímo na talíři a když se rozhodnu, že "k čertu dneska s dietou!"


Dobrou chuť a Skol!