středa 25. března 2015

Domácí paštičky z kuřecích jater s portským a brusinkovým zálivem v listovém hnízdečku


Tenhle recept můžete použít buď pro výrobu větší paštiky, kterou připravíte do keramické či skleněné nádoby, nebo ji můžete vyzkoušet jako předkrm třeba ke zvěřinovému menu, v takovém případě ji určitě zkombinujte s košíčky z listového těsta. Efekt je báječný!

Co budete potřebovat: • Balíček listového těsta
 • Pečicí papír
 • Několik hrstí fazolí
 •  
 • 500 g kuřecích jater
 • 200 g másla
 • 2 šalotky
 • 4 polévkové lžíce smetany
 • 2 – 3 stroužky česneku
 • 100 g sušených brusinek
 • 4 polévkové lžíce portského nebo madeiry
 • Čerstvý tymián
 • Sůl
 • Pepř
 • Růžový pepř
 • 4 polévkové lžíce zavařených brusinek
 • Sáček želatiny


Sušené brusinky si naložte do portského. Tenhle krok můžete udělat už večer před samotnou přípravou, aby brusinky pěkně vstřebaly alkohol. Portské můžete zaměnit například madeirou nebo i brandy.V předvečer přípravy samotné paštiky také doporučuji upéct košíčky na paštičky neboli hnízdečka. 

Propracujte a vyválejte listové těsto na plát tenký cca 3 mm. Vykrájejte z něj kolečka a ta vložte do formiček vyložených pečicím papírem. Moc si musím pochválit jeden z letošních vánočních dárků (Děkuji, Ježíšku!!!), a to formičky na koláčky s vyjímatelným dnem. Při přípravě paštikových hnízdeček se mi opravdu osvědčily! Ze zbytku těsta vykrájejte formičkou nebo rádlem ozdoby ve tvaru lístků.
Těsto na košíčky můžete zlehka propíchnout vidličkou a na dno paštičky položte kolečko pečicího papíru a zasypte ho fazolemi. Tak si pojistíte, že se vám těsto nevyfoukne a nevytvoří nějakou neplechu. Takto připravená hnízdečka a dekorativní lístky,taktéž vyskládané na plechu, vložte do trouby a pečte 10-15 minut podle velikosti a specifik vaší trouby. Formičky nechte vychladnout a hnízdečka či košíčky, jakož i ozdoby uložte na chladné a suché místo.


Den D:


Brusinky zceďte a ponechte si připravené obojí, jak opilé brusinky, tak portské na později.

Drůbeží játra opláchněte, osušte, očistěte od případných blanek a pokrájejte je na menší kousky. Nadrobno si nakrájejte šalotky. Je možné je obměnit také středně velkou červenou cibulkou.

Na másle osmahněte dozlatova šalotky, k nim přihoďte rozdrcené stroužky česneku a snítku čerstvého tymiánu. Vše promíchejte, aby se chuti a vůně vzájemně propojily.  Před přidáním jater odstraňte tymián. 


Přidejte játra, vše opět promíchejte a  restujte dozlatova. V tuto chvíli paštičky vyžadují vaši plnou pozornost a péči. Pro perfektní výsledek je důležité, aby játra nebyla syrová, ale ani vysušená. Pro kontrolu zkuste některý kousek roztrhnout dvěma vidličkami. Vnitřek jater by měl zůstat lehounce růžový. 


A nakonec čas na trochu alkoholu. Přilijte portské, které zbylo z macerování brusinek. Pokud byly Vaše brusinky obzvlášť nenasytné a vzaly si všechno portské, přidejte zhruba 2 polévkové lžíce. 


Počkejte, až si játra natáhnou portské, bude to chvilička, a děrovanou lžící přesuňte játra s cibulkou a česnekem do kuchyňského mixéru či robotu. Přidejte k nim máslo a smetanu. Směs osolte a opepřete a vše důkladně rozmixujte. Nakonec už jen vidličkou vmíchejte nasekané opilé brusinky.

Připravte si zapékací formičky na muffiny (či cupcakes), postříkejte je olejem z rozprašovače a vložte do nich paštiku. Naplňte si tolik formiček, kolik máte upečených hnízd z listového těsta.

Zbytek směsi vložte do větší zapékací nádoby. Povrch paštiček uhlaďte.

V případě, že počítáte s rychlou konzumací všech paštiček, pak nyní stačí naplněné formičky uložit do lednice a nechat cca 30 minut ztuhnout. 

Pokud si ale pekáček s paštikou plánujete "šetřit" nebo ho zamýšlíte třeba jako dárek, doporučuji dopéct paštiku v troubě předehřáté na cca 200°C ve vodní lázni po dobu cca 20 – 30 minut (podle velikosti nádoby).

Připravte si podle návodu na obalu želatinu (pro barevný efekt doporučuji použít červenou), nechte ji trochu zchladnout a přimíchejte do ní zavařené brusinky a drcený růžový pepř. Pokud se rozhodnete nešidit a použít růžový pepř, určitě si ho včas připište na nákupní seznam, aby z Vás nebyly Popelky tak jako ze mě, která přebírala pepř čtyř barev a vyzobávala právě ten růžový ;-). Pokud se rozhodnete použít pepř čtyř barev, sice neuděláte chybu, ale byla by to škoda. Možná si řeknete, že je to zanedbatelný detail, ale genialita některých receptů prostě spočívá právě v takových maličkostech! Směsí zalijte paštičky v košíčcích i ve větší misce. Zatímco paštiku ve větší zapékací misce můžete nyní zabalit do potravinové folie a uložit k další, klidně i dlouhodobější konzumaci do chladničky, vydrží Vám v chladnu až týden,  malé paštičky vyloupněte z muffinových  formiček a vložte každou z nich do vlastního listového hnízdečka. Navrch paštičky poklaďte upečené lístky z listového těsta, dozdobte je snítkou tymiánu a šup s nimi na stůl.
Žádné komentáře:

Okomentovat