neděle 26. října 2014

Hlohová omáčka aneb nejdřív malé fiasko a napodruhé úspěch

Pikantní hlohová omáčka k masu
Zavařené brusinky či brusinkové želé mají v současné kuchyni svoje stálé místo. Podobně lze pečené maso a obzvláště zvěřinu servírovat s omáčkou z jeřabiny jedlé nebo z hlohu obecného (Hynku, opravdu není jedovatý!) a dobrá polovina Hrabalových čtenářů ví, že kanec je nejlepší se "šípkovou"!

Po přečtení mě recept nadchnul, miluju experimenty a tak bylo jasné, že tohle prostě musím vyzkoušet! Přesto jsem se zveřejněním textu nakonec velmi, opravdu velmi váhala. Neměl by tenhle blog být mojí vizitkou, mojí chloubou, prostorem pro kulinární úspěchy? Ale nakonec jsem si řekla, že vás tenhle příběh minimálně pobaví, když už neinspiruje, a že každá kuchařka či kuchař začátečníci si s úlevou vydechnou a budou se hned cítit lépe.

Hlohové bobule

Záhy po objevení receptu jsem tedy vyrazila na mez pro hloh. Čas na "sklizeň" byla ideální, bobule byly rubínově červené, měly pěkné plné tvary, srdce se na ně doslova smálo. A den byl taky jako malovaný, přesně na procházku se psem a sbírání hlohu!

Doma jsem bobule oprala, naložila do octa a postavila na sporák a po půl hodince se chystala pasírovat... Jak jsem se skláněla nad pasírovanou hmotou, sem tam se ve směsi mihlo cosi bílého, jako zrníčko rýže to vypadalo. Nejdříve jedno, dvě... Ukázalo se bohužel, že hloh je opravdu chutný, ale dříve než já na to stačili přijít jakési malé červičí potvory. Takže nezbylo nic jiného, než "za stálého míchání lít směs do záchodu", jak by řekl klasik. Brečela bych vzteky!

Ale jako majitelka boxéří fenky Carrie vím už něco o zarputilosti! Byl to takový pocit, jako je ... no, jako rukavice vhozená do tváře, malý políček. Druhý pokus vyšel a já se s Vámi můžu podělit o skvělý recept... I když samozřejmě buďte připraveni na všechno ;-)

Hlohové bobule by měly být pěkně plné, takže je určitě při "odstopkovávání" proberte 

Co budete potřebovat:

  • 1 kg bobulí hlohu obecného
  • 500 ml jablečného octa
  • 150 g třtinového cukru
  • 1 lžička nahrubo mletého pepř 
Dále budete potřebovat:
  •  zavařovací sklenice s víčkyStopek zbavené bobule hlohu pečlivě omyjte. Pro případ, že byste měli stejnou smůlu jako já na drobné červíky, a to v přírodě zkrátka vyloučit nelze (nicméně stejnou zkušenost můžete udělat i při výrobě třešňového kompotu nebo švestkových povidel), doporučuji nechat hloh luhovat hodinku dvě ve vodě. Pokud jste neměli šťastnou ruku na "zdravý" hloh, tak Vám to minimálně ušetří další zbytečnou práci. Když si k naloženým bobulím přivoníte, ucítíte příjemnou vinnou vůni, což samo o sobě dává tušit, že výsledkem, pokud se vše podaří, bude skvělá aromatická omáčka.


Vložte bobule do kastrolu a zalijte půl litrem jablečného octa. Nechte několik minut odstát. Vařte na mírném plameni cca 30 minut za občasného míchání. Zatímco se hloh bude vařit, sterilizujte v kastrolu s vroucí vodou nebo v mikrovlnné troubě zavařovací sklenice a víčka.

Po 30 minutách stáhněte směs z plotny. Slijte zbývající tekutinu přes sítko. Tekutiny by mělo být jen málo, předpokládám tak 100 ml, ale už uvidíte, že se krásně zbarvila do ruda. A teď vás čeká nejnáročnější část přípravy. Bobule propasírujte přes sítko. Dáte-li si s tím tu péči, doporučuji nejdříve vzít jednotlivé bobule a odstranit z nich pecičku podobnou té třešňové. Ale připouštím, že je to časově náročná a docela otravná práce. Výrazně tím však zvýšíte výsledné množství omáčky! Hloh taky dost barví, takže použití tenkých latexových rukavic můžu vřele doporučit. Několikrát důkladně propasírujte rozvařené (ideálně odpeckované) bobule přes sítko. Můžete začít se sítkem s většími oky a pak postupně s menšími a menšími. Pokud jste si dali práci s odpeckováním, tak je možné směs také rozmixovat na hustou kaši.

Katčina báječná hlohová omáčka

Přidejte třtinový cukr a nahrubo mletý pepř. Důkladně směs promíchejte a v nízkém kastrolu opět vraťte na plotnu. Vařte asi 10 až 15 minut do zhoustnutí. 

Nejste-li si jistí dobou vaření, proveďte želírovací zkoušku. Naberte na špičku lžičky směs a kápněte ji na talířek, když začne tuhnout (to se nemusí nutně stát okamžitě) a neroztéká se, je vaše úsilí téměř u konce. Nicméně jde o omáčku, nikoliv o marmeládu nebo džem, takže výsledná směs bude přeci jen řidší.

Směsí naplňte zavařovací sklenice, pečlivě je uzavřete víčky a nechte je stát otočené dnem vzhůru do vychladnutí. 

Trvanlivost takové omáčky je 12 měsíců. Skladujte ji na chladném místě, v komoře, ve spíži, ve sklepě. Je skvělá k jakékoliv pečeni, ale nejlepší službu vašim mlsným jazýčkům udělá v kombinaci s divočinou. Omáčka má výraznou, díky přidanému pepři příjemně pikantní chuť, což ji výrazně odlišuje například od omáčky šípkové. Slibuji, že v brzké době pro Vás vyzkouším recept na pečeni s hlohovou omáčkou!

Katčina báječná hlohová omáčka


Takže... Dobrou chuť a při trhání šťastnou ruku!

Žádné komentáře:

Okomentovat