pátek 31. října 2014

Báječný celerový krém



Báječný celerový krém s opečeným toastem a kapkou moravského muškátu

Nevím, jak to máte Vy, ale zdá se mi, že lidé občas některé potraviny zcela iracionálně a vlastně "nespravedlivě" nesnáší. Sama jsem toho živým důkazem. Přitom alespoň v mém případě se ukázalo, že důležité je nechat věcem volný průběh, netlačit na pilu a samozřejmě když už se odhodláte dát nějaké potravině šanci i přes počáteční nedůvěru, tak strašně záleží na tom, jaké bude to Vaše poprvé. A někdy přitom rozhodnou úplné maličkosti. Můj odpor k brokolici zlomil jeden můj Ex tím, že požádal číšníka, potažmo kuchaře, zda by mi k té brokolici nemohli přinést holandskou omáčku. Od té doby bych se po brokolici utloukla, a to s holandskou omáčku i bez ní!


Celer nakrájejte na kostičky

V případě celeru to tak jednoduché nebylo. Moje milovaná babička Anička mi kostičky celeru vybírala dokonce i z polévek. Nedokážu říct, co mi vadilo jako dítěti, ale v dospělosti mi byla nelibá asi celerová vůně (tehdy jsem ovšem říkala Pach!). Pak mi přinesli v hospodě steak a na něm byly skvělé křupavé a voňavé "nudličky" čehosi. Tušíte správně... Celer! To už jsem byla nalomená a pak jsem zkusila celerový krém a bylo "vymalováno"! Zkusíte to s námi, myslím se mnou a s celerem?

Celerový krém

Co budete potřebovat:

  • bulvu celeru
  • 2 menší brambory
  • 1 zelené jablko nakyslé chuti
  • 1 citrón
  • olivový olej
  • sůl
  • pepř
  • 1 litr zeleninového vývaru
  • koriandr (lístky)
  • 2 polévkové lžíce másla
  • 2 polévkové lžíce hladké mouky
  • 100 ml kysané smetany nebo zakyslého mléka
  • toastový chléb nebo veku 


Báječný celerový krém

Oloupejte brambory a celer a obojí nakrájejte na kostky. Kousek celerové bulvy, asi tak osminku, si nechte stranou. V hrnci rozehřejte olivový olej a na něm orestujte celerové kostky tak, až začnou zlátnout. Pak přidejte brambory, zalijte zeleninovým vývarem a nechte vařit, dokud celer nezměkne. Zatímco se bude polévka vařit, připravte si pár plátku jablka na ozdobu. Plátky zakápněte citrónovou šťávou, aby nezhnědla. Zbytek jablka nakrájejte na malé kostky a přidejte do polévky. Jablko dodá polévce trošku kyselý ocásek a zjemní výraznou chuť celeru. Osminku celeru buď "naškrábejte" nebo nakrájejte na velmi tenké nudličky.



Polévku stáhněte z plotny, rozmixujte tyčovým mixérem dohladka a vraťte na plotnu. Připravte si pánvičku, na ní nechte rozpustit máslo, přidejte hladkou mouku a udělejte světlou jíšku. Přidejte kysanou smetanu nebo zakysané mléko a důkladně promíchejte. Poté přilijte vše do polévky, zašlehejte a nechte spojit chuti a prohřát polévku na mírném ohni. Na pánvičce na kapce olivového oleje orestujte nudličky celeru za občasného míchání, dokud nebudou křupavé a zlatavě hnědé. Opláchněte a natrhejte lístky koriandru. Koriandr je mimochodem skvělá aromatická bylinka, která Vám v kuchyni často skvěle poslouží.


Moravský muškát jde s celerovým krémem skvěle dohromady

Na talíři polévku ozdobte plátky jablka, opečenými nudličkami celeru a snítkami koriandru. Na závěr zakápněte zbytkem kysané smetany nebo zakysaného mléka a podávejte s opečenými toasty. Celerový krém je docela vydatný, takže s klidem nahradí všednodenní večeři a skvěle se k němu hodí sklenička chardonnay nebo moravského muškátu.

Takže... Dobrou chuť a napište mi, jaký je Váš oblíbený celerový recept!

úterý 28. října 2014

Katčina báječná domácí limonáda

Jednoduché ingredience: jablko, zázvor a šalvěj

Moje  dospělé "dítě" už si pitný režim režim řeší samo a po svém, takže otázku, zda bude pít zdravě nebo chutně řešit nemusím:-) U modrého portugalu je ostatně hlavně důležité, aby pila s mírou;-). Tohle rodičovské dilema mezi zdravým, chutným a tím, co je dítě ochotno pozřít, jsem si uvědomila znovu nedávno a paradoxně v lékárně. 
Katčina báječná domácí limonáda

Přede mnou stála maminka s holčičkou a ta do ní strkala: "Mami, mami, ještě něco na kašel!" Nutno říct, že holčička primárně pokukovala po šalvějových pastilkách. Maminka k lékárnici: "No a ano, něco na kašel, ona tedy doopravdy kašel má!" Lékárnice se vyptala na druh kašle a pak položila kruciální otázku: A chcete kapky nebo sirup?" Přiznám se, že mě automaticky napadlo při pohledu na holčičku odhadem tak čtyř, pětiletou, že je to pěkně pitomá otázka, jasně, že sirup... a moje vnitřní úvahy se ubíraly vlastními cestami, jak je skvělé, že farmacie už pokročila a že děti nemusíme týrat polévkovou lžící rybího oleje, hořkými a nechutnými kapkami, ze kterých se zkroutí prsty na nohou i mě a kdybych se nestyděla a měla stále svých dnes už mytických 45 kilo, kupovala bych si i já sirup, že obří pilulky, které se mi vždycky zadrhly v dětském krčku, nahradily sirupy. Jenže chyba lávky, maminka přísně pohlédla na holčičku a s teatrálním pokyvováním pronesla: " Kapičky, samozřejmě, aby se nám nezkazily zoubky!" Nemůžu říct, jak se tvářila ta copatá holčička, ale mně vystoupily slzy do očí! Říkala jsem si, jak často a v jakém množství asi holčička konzumuje sirup na kašel, aby se jí z něj kazily zoubky, ale víte co, ono mi do toho vlastně vůbec nic není a svým způsobem je prima, že jsem nucena maximálně řešit, jestli je nebo není nutné už si vzít zázračnou růžovou tabletu a nebo jestli mě přestane hlava bolet, když si půjdu zaběhat na zdravý vzduch a dám si kotel čaje;-)


Nicméně zpátky k onomu dilematu mezi dobrým a zdravým. Pokud mě paměť neklame, jako malá naše Zuzka rozhodně nechtěla pít vodu a milovala limonády všeho druhu. Samozřejmě vím, kolik je v nich cukru, konzervantů, dochucovadel, takže jak z toho ven? Pokud řešíte stejný problém a nebo pokud chcete prostě vyzkoušet něco nového, zkuste Katčinu báječnou domácí limonádu. I když limonáda je vlastně odvozena od anglického lemon, tedy citrón, a to v tomhle případě není ona hlavní ingredience, ale pro tuhle chvíli nechme lingvistický oříšek koňovi a pusťme se společně do toho!


Co budete potřebovat:
  • 1 litr vody (nejlépe převařené a vychlazené)
  • kousek zázvoru (stačí kostka cca 2x2cm, zvlášť pokud je to pro děti)
  • 1 jablko např. Granny Smith nebo Golden Delicious
  • šťávu z jednoho citrónu
  • polévkovou lžíci třtinového cukru
  • několik snítek čerstvého šalvěje


Dále budete potřebovat:
  • patřičně velkou láhev nebo skleněný džbánek
  • brčka nebo pro ne-plzeňáky slámky
  • papírovým deštníčkem taky nic nezkazíte


Ve džbánku rozpusťte polévkovou lžíci třtinového cukru v trošce vody, přidejte vymačkanou šťávu z jednoho citrónu. Jablko zbavte jadřince, nakrájejte na osminky a každou osminku pak ještě na cca 0,5 cm široké plátky. Na limonády nejraději používám některou ze zelených odrůd jablek, jako jsou Granny Smith nebo Golden Delicious, protože mají lehce nakyslou chuť, jsou pevná a nebuďme pokrytci, taky v drincích dobře vypadají.

Zázvor oloupejte a taktéž nakrájejte na plátky a nakonec opláchněte snítky šalvěje a natrhejte je na menší kousky.

Jablka, zázvor a šalvěj vmíchejte do oslazeného sirupu a zalijte zbytkem vody. Láhev nebo džbánek dejte do lednice a nechte luhovat minimálně 2 - 3 hodiny, ale pokud jste chytré (chytří), připravíte si limonádu už večer a ráno jako když ji najdete.

Když ji ozdobíte plátkem citrónu nebo snítkou šalvěje a hlavně, hlavně do ní dáte alespoň jedno brčko, budete za hvězdy! 


Takže... Dobrou chuť a dejte mi vědět, zda jste ošálili Vaše malé mlsouny a nebo jestli jste si prostě pochutnali sami!


neděle 26. října 2014

Hlohová omáčka aneb nejdřív malé fiasko a napodruhé úspěch

Pikantní hlohová omáčka k masu
Zavařené brusinky či brusinkové želé mají v současné kuchyni svoje stálé místo. Podobně lze pečené maso a obzvláště zvěřinu servírovat s omáčkou z jeřabiny jedlé nebo z hlohu obecného (Hynku, opravdu není jedovatý!) a dobrá polovina Hrabalových čtenářů ví, že kanec je nejlepší se "šípkovou"!

Po přečtení mě recept nadchnul, miluju experimenty a tak bylo jasné, že tohle prostě musím vyzkoušet! Přesto jsem se zveřejněním textu nakonec velmi, opravdu velmi váhala. Neměl by tenhle blog být mojí vizitkou, mojí chloubou, prostorem pro kulinární úspěchy? Ale nakonec jsem si řekla, že vás tenhle příběh minimálně pobaví, když už neinspiruje, a že každá kuchařka či kuchař začátečníci si s úlevou vydechnou a budou se hned cítit lépe.

Hlohové bobule

Záhy po objevení receptu jsem tedy vyrazila na mez pro hloh. Čas na "sklizeň" byla ideální, bobule byly rubínově červené, měly pěkné plné tvary, srdce se na ně doslova smálo. A den byl taky jako malovaný, přesně na procházku se psem a sbírání hlohu!

Doma jsem bobule oprala, naložila do octa a postavila na sporák a po půl hodince se chystala pasírovat... Jak jsem se skláněla nad pasírovanou hmotou, sem tam se ve směsi mihlo cosi bílého, jako zrníčko rýže to vypadalo. Nejdříve jedno, dvě... Ukázalo se bohužel, že hloh je opravdu chutný, ale dříve než já na to stačili přijít jakési malé červičí potvory. Takže nezbylo nic jiného, než "za stálého míchání lít směs do záchodu", jak by řekl klasik. Brečela bych vzteky!

Ale jako majitelka boxéří fenky Carrie vím už něco o zarputilosti! Byl to takový pocit, jako je ... no, jako rukavice vhozená do tváře, malý políček. Druhý pokus vyšel a já se s Vámi můžu podělit o skvělý recept... I když samozřejmě buďte připraveni na všechno ;-)

Hlohové bobule by měly být pěkně plné, takže je určitě při "odstopkovávání" proberte 

Co budete potřebovat:

  • 1 kg bobulí hlohu obecného
  • 500 ml jablečného octa
  • 150 g třtinového cukru
  • 1 lžička nahrubo mletého pepř 
Dále budete potřebovat:
  •  zavařovací sklenice s víčky



Stopek zbavené bobule hlohu pečlivě omyjte. Pro případ, že byste měli stejnou smůlu jako já na drobné červíky, a to v přírodě zkrátka vyloučit nelze (nicméně stejnou zkušenost můžete udělat i při výrobě třešňového kompotu nebo švestkových povidel), doporučuji nechat hloh luhovat hodinku dvě ve vodě. Pokud jste neměli šťastnou ruku na "zdravý" hloh, tak Vám to minimálně ušetří další zbytečnou práci. Když si k naloženým bobulím přivoníte, ucítíte příjemnou vinnou vůni, což samo o sobě dává tušit, že výsledkem, pokud se vše podaří, bude skvělá aromatická omáčka.


Vložte bobule do kastrolu a zalijte půl litrem jablečného octa. Nechte několik minut odstát. Vařte na mírném plameni cca 30 minut za občasného míchání. Zatímco se hloh bude vařit, sterilizujte v kastrolu s vroucí vodou nebo v mikrovlnné troubě zavařovací sklenice a víčka.

Po 30 minutách stáhněte směs z plotny. Slijte zbývající tekutinu přes sítko. Tekutiny by mělo být jen málo, předpokládám tak 100 ml, ale už uvidíte, že se krásně zbarvila do ruda. A teď vás čeká nejnáročnější část přípravy. Bobule propasírujte přes sítko. Dáte-li si s tím tu péči, doporučuji nejdříve vzít jednotlivé bobule a odstranit z nich pecičku podobnou té třešňové. Ale připouštím, že je to časově náročná a docela otravná práce. Výrazně tím však zvýšíte výsledné množství omáčky! Hloh taky dost barví, takže použití tenkých latexových rukavic můžu vřele doporučit. Několikrát důkladně propasírujte rozvařené (ideálně odpeckované) bobule přes sítko. Můžete začít se sítkem s většími oky a pak postupně s menšími a menšími. Pokud jste si dali práci s odpeckováním, tak je možné směs také rozmixovat na hustou kaši.

Katčina báječná hlohová omáčka

Přidejte třtinový cukr a nahrubo mletý pepř. Důkladně směs promíchejte a v nízkém kastrolu opět vraťte na plotnu. Vařte asi 10 až 15 minut do zhoustnutí. 

Nejste-li si jistí dobou vaření, proveďte želírovací zkoušku. Naberte na špičku lžičky směs a kápněte ji na talířek, když začne tuhnout (to se nemusí nutně stát okamžitě) a neroztéká se, je vaše úsilí téměř u konce. Nicméně jde o omáčku, nikoliv o marmeládu nebo džem, takže výsledná směs bude přeci jen řidší.

Směsí naplňte zavařovací sklenice, pečlivě je uzavřete víčky a nechte je stát otočené dnem vzhůru do vychladnutí. 

Trvanlivost takové omáčky je 12 měsíců. Skladujte ji na chladném místě, v komoře, ve spíži, ve sklepě. Je skvělá k jakékoliv pečeni, ale nejlepší službu vašim mlsným jazýčkům udělá v kombinaci s divočinou. Omáčka má výraznou, díky přidanému pepři příjemně pikantní chuť, což ji výrazně odlišuje například od omáčky šípkové. Slibuji, že v brzké době pro Vás vyzkouším recept na pečeni s hlohovou omáčkou!

Katčina báječná hlohová omáčka


Takže... Dobrou chuť a při trhání šťastnou ruku!

pátek 24. října 2014

Šafránové rizoto s hráškem, zeleným chřestem a cuketou

Šafránové rizoto se zeleným chřestem a cuketou

Co budete potřebovat (na 4 porce):
  • 100 g rýže na osobu (nejlépe odrůdy arborio)
  • 2 šalotky
  • Olivový olej
  • 200 ml suchého bílého vína
  • 500 ml zeleninového vývaru
  • 50-100 g čerstvého hrášku
  • Menší cuketu
  • Svazeček zeleného chřestu
  • Špetku šafránu
  • Sůl
  • Pepř
  • 1-2 polévkové lžíce másla
  • 50 g parmezánu


Šafránové rizoto se zeleným chřestem a cuketou

V hrnci nechte na rozpáleném olivovém oleji zesklovatět na drobno nakrájenou šalotku. Mezitím operte rýži pod studenou tekoucí vodou.  Na šafránové rizoto používám rýži odrůdy arborio. Možná si řeknete „rýže jako rýže“, ale není to pravda! Nevím sice, proč tomu tak je (osobně bych sázela na škrob, jeho speciální složení či v zrnku obsažené množství), ale rýže arborio kromě toho, že její zrníčka jsou buclatá jako miminka, zůstává po uvaření pěkně pevná, ale zároveň je tak trošku „oslizlá“, mazlavá a to je přesně efekt, kterého budeme chtít dosáhnout.

Zelené potěšení - hrášek, cuketa a chřest


Opláchnutou rýži vsypte do hrnce na zesklovatělou šalotku a krátce orestujte, pak ji podlijte skleničkou bílého vína a nechte rýži, ať do sebe víno pěkně natáhne. Dále rýži podlijte zeleninovým vývarem. Nezalévejte ji celým půl litrem vývaru najednou, ale postupně přidávejte tak, aby se rýže dusila, ale netopila. Rýži osolte a vařte do změknutí resp. tak, aby byla al dente (tedy na skus). Do rýže přidejte šafrán a promíchejte, aby se rovnoměrně probarvila.  Můžete jej také předem rozpustit v lžíci vody.

Očistěte a připravte si hrášek, cuketu a chřest. Cuketu nakrájejte na malé hranolky (0,5 x 2 cm)nebo kolečka (průměr 0,3 cm)a chřest na špalíčky cca 2-3 cm dlouhé. Do samostatného hrnce dejte lehce osolenou vodu, a když začne vřít, stáhněte plamen a zeleninu v ní minutku, dvě blanšírujte.  Pak ji ochlaďte ve studené vodě, zachová si tak živiny a hlavně barvu a zůstane pěkně pevná. Když zeleninu do vroucí vody ponoříte nerezovém sítku, urychlí a usnadní to manipulaci s ní.

Trocha barev - pepř, sůl a šafrán


Rizoto stáhněte z plotny a vmíchejte na jemno nastrouhaný parmezán a zeleninu. Přidejte čerstvě namletý pepř podle chuti. Rozpusťte 2 lžíce másla a nechte chviličku přiklopené dojít, aby se chutě pěkně prolnuly. No a můžete chystat na stůl!

Šafránové rizoto se zeleným chřestem a cuketou

Několik poznámek a postřehů na závěr:

Podobně dobré reference jako rýže arborio má i odrůda carnaroli, ale s tou vlastní zkušenost nemám. Budu ale ráda, když se se mnou podělíte o tu Vaši!

Tak jako bych Vám doporučila držet se zadání v případě odrůdy rýže, co se vína týče, nebuďte škrti! Netvrdím, že musíte vytáhnout archivní skvost z Vaší vinotéky, ale zároveň Vám nemůžu odkývat, abyste se spokojili s levným patokem s úvahou „vždyť je to přeci jenom na vaření“! Všechno dobré, co do přípravy pokrmu investujete, se Vám v jeho výsledné chuti tisíckrát vrátí.

Ne zcela jasno mám ohledně použití smetany. Některé recepty ji doporučují, jiné zatracují. A teď, babo, raď! Osobně si myslím, že smetana do receptů na italské rizoto spíše nepatří a (podle mě)se tam dostala tak, že když se nedržíte rady ohledně použití rýže arborio, smetana vmíchaná do rýže na samotném konci může zafungovat jako určité pojivo, které zajistí, že výsledný efekt bude, jak je žádoucí, vláčný a mazlavý.  U šafránového rizota s hráškem, cuketou a chřestem bych se smetaně vyhnula, navzdory tomu, že se blíží konec října, je to takový lehký, skoro bych řekla jarní, recept. Na druhou stranu budete-li chystat nějakou vydatnější verzi obohacenou třeba o kostičky slaniny, pak, myslím, trocha smetany zjemní chuť.

Šafránové rizoto s hráškem, chřestem a cuketou

Teď snad už bylo dost řečí... Dobrou chuť a vařte s láskou;-)

úterý 21. října 2014

Bramborové pusinky

Bramborové pusinky se slaninou a parmezánem

Od včerejší večeře nám zbyly šťouchané brambory. Nevím, jak jste na tom Vy, ale já mám obecně vždycky problém odhadnout přesný počet porcí. Naštěstí se mi nestává, že by bylo jídla málo, naopak spíš navařím bez ohledu na skutečný počet strávníků tak, že bych nakrmila i regiment (K)kozáků. 

Dnes jsem plánovala k večeři udělat jen něco malého a hlavně rychlého, tak se to hodilo, ale do bramborových pusinek se můžete pustit i z gruntu. Budou naprosto úžasné jako příloha k pečenému masu nebo k nějaké netučné rybě.

Bramborové pusinky se slaninou a parmezánem

Co budete potřebovat (na 2  porce):

  • 4 větší vařené brambory
  • sůl
  • mletý pepř
  • 100 g Lučiny nebo domácího přírodního tvarohu
  • 50 - 100 ml mléka
  • 1 čajovou lžičku másla
  • petrželku
  • 2 - 3 plátky slaniny na každou porci
  • pár hoblinek parmezánu nebo sýra parmezánového typu

Dále budete potřebovat:
  • pečící papír
  • zdobící sáček

Bramborové pusinky se slaninou a parmezánem
 

Vařené brambory rozšťouchejte, dejte je do robotu, přidejte Lučinu nebo domácí tvaroh a pořádně promíchejte. Zalijte horkým mlékem a nechte v robotu důkladně zpracovat na kaši. Osolte a opepřete, s pepřem ale buďte opatrní. Nakonec vmíchejte lžičku másla.

Bramborové pusinky se slaninou a parmezánem
Na plech rozložte pečící papír a bramborovou směsí naplňte zdobící sáček. Sáčkem (ideálně s ozdobným zobáčkem, ať to pěkně vypadá) nastříkejte na pečící papír bramborové pusinky. Plech vložte do trouby předehřáté na 250°C. Jakmile začnout na povrchu zlátnout, přidejte vedle pusinek plátky slaniny a nechte je pod grilem dopéct. Plátky slaniny můžete po minutě, dvou ještě otočit.
 
Bramborové pusinky se slaninou a parmezánem
Na talířek naaranžujte propečené plátky slaniny, přidejte bramborové pusinky a ozdobte snítkami čerstvé petrželky a parmezánovými hoblinami. Když si k pusinkám dáte hrnek mléka, bude to skvělá, super rychlá a lehká večeře. A když je uvaříte jako přílohu, budete za úplné hvězdy kreativní!
 
Bramborové pusinky se slaninou a parmezánem

Tak se do toho pusťte a ... Dobrou chuť!

pondělí 20. října 2014

Nadýchaný francouzský snídaňový toast


Francouzský toast jsem paradoxně ochutnala v Anglii. Před lety jsem bydlela pár dní u jedné příjemné rodiny na předměstí Londýna, v East Dulwich. Sarah měla dvě roztomilé, ale co se jídla týče, neskutečně zpovykané holčičky předškolního věku. U šálku Earl Greye mi ale prozradila, jak na ně vyzrát u snídaně! 


Holčičky sice byly ochotné vypít ráno čaj s mlékem, ostatně byly přece Angličanky(!), ale odmítaly cokoliv sníst. Po klasických kukuřičných lupíncích s mlékem zkoušela Sarah všechny možné variace - barevné lupínky, čoko lupínky, lupínky ve tvaru zvířátek, skořicové lupínky, pak zkusila toast s máslem a medem, s pomerančovým džemem. Nic! Když jim nabídla klasickou anglickou snídani s fazolkami, pečeným rajčetem, vajíčkem, klobáskou a plátkem slaniny, pro kterou bych já osobně byla schopná metat kozelce, schovaly se pod stůl a přikrývaly si pusinky rukama a krčily svoje rozmazlené pršáčky. A pak si prý už celkem zoufalá Sarah vzpomněla na dovolenou v Bretani z dob jejího dětství a vykouzlila "francouzské toasty". Dejte jim šanci i Vy!



Co budete potřebovat:
  • toastový chléb
  • 1 větší vejce
  • moučkový cukr
  • skořici
  • olej na smažení

Dále budete možná potřebovat:
  • Karamelový nebo čokoládový dip
  • snítky máty


Záměrně neuvádím, kolik toastového chleba budete potřebovat. Prostě tolik, kolik bude strávníků a jak velký budou mít hlad. Ale je možné, že až ochutnají první, budete stát u plotny pěkně dlouho! Podobně je to s vajíčkem, jedno bude stačin na obalení cca 3-4 plátků toastového chleba.

V míse rozšlehejte vidličkou vejce a na pánvi rozehřejte trochu oleje. Připravte si hluboký talíř s moučkovým cukrem.  Je lepší, když cukr prosijete, aby v něm nebyly hrudky.

Každý toast namočte do rozšlehaného vajíčka, důkladně vymáchejte a vložte na pánev. Opečte ho z obou stran, jde to rychle a bude vám stačit opravdu chvilička. Toast vyjměte a obalte v hlubokém talíři v moučkovém cukru.

Nakonec toast překrojte diagonálně napůl, posypte skořicí, ozdobte mátou a servírujte na dezertním talířku ozdobeném karamelovou nebo čokoládovou malůvkou. A věřte mi, že s takovou sladkou snídaní se rozjasní každé sebe zamračenější ráno. Sařiny holky by o tom mohly vyprávět!


Takže... Dobrou chuť a do práce vykročte pravou nohou!

neděle 19. října 2014

Anglická snídaně na vidličku




Naše sobotní plány jsou velké, „děti“ jedou s boxerkou Carrie na podzimní výlet na zámek Kozel, já do keramické dílny a v podvečer se musíme všichni nachystat na maturitní ples mojí mladší neteře Mirky.  Náš sobotní jídelníček tomu bude odpovídat.  Připravím nám pozdní anglickou snídani „na vidličku“, odpoledne si místo five o´clock tea uděláme domácí hamburgery, hranolky a salát a večer už jen něco malého přímo na plese.


Jak velí Murphyho zákony, přestože jsem si dneska mohla přispat, nemohla jsem dospat a vstávala časně. A tak jsem si dala rychlou kávu a pomerančový džus a s Carrie jsme vyrazily na ranní procházku přes pole zahalené mlhou hustou tak, že by se dala krájet. V polích jsme byly docela samy a dostaly jsme oooobrovský hlad. Tak tedy pojďme na to!

Co budete potřebovat (na 3 porce):


  • 3 rajčata
  • Hrubozrnnou sůl
  • Olivový olej
  • Pepř
  • Čerstvou petrželku
  • 3-6 minipárečků/klobásek (podle toho, co máte raději)
  • 3 plátky anglické slaniny
  • 3 vejce
  • 3 – 4 sušená rajčata
  • Máslo
  • Sůl
  • 50 g čedaru
  • Toastový chléb
  • 150 – 200 g červených fazolí
  • 1 šalotku
  • Plechovku rajčatového protlaku
  • Špetku chilli

Dále budete potřebovat:

  • Pečící papír


Fazole si ideálně namočte a uvařte v osolené vodě už večer předem. Nechte je vařit do měkka. Urychlí to přípravu snídaně další ráno!


Ráno nakrájejte rajčata na plátky cca 1 cm silné. Na plech rozložte pečící papír a na něj poklaďte rajčata, plátky slaniny, párečky lehce nakrojené „křížem“. Rajčata lehce zakápněte olivovým olejem. Vložte plech do trouby předehřáté na cca 200°C, zvolte modus horký vzduch a grilování shora a nechte péct několik minut.

Na drobno nasekejte šalotku. Podobně petrželku, kterou smíchejte s hrubozrnnou solí. Nakrájejte sušená rajčata. Vejce rozšlehejte v misce, osolte je a opepřete.



V hlubší pánvi rozehřejte olivový olej, osmahněte na drobno nakrájenou šalotku. Když zesklovatí, přidejte vařené fazolky (lze je nahradit i konzervovanými, ale osobně se přimlouvám za vařené) a nechte společně za občasného míchání pěkně prohřát. Na závěr přidejte rajský protlak, špetku chilli a pepř namletý na hrubo v mlýnku na koření.

Na pánvičku na kapku olivového oleje vlijte rozšlehaná vejce, přidejte sušená pokrájená rajčata a promíchejte. Nechte smažit za občasného míchání.

Zkontrolujte plech v troubě. Pokud začnou rajčata zlátnout, posypte je směsí hrubozrnné soli a petrželky, posypte pepřem namletým na hrubo, obraťte párečky a slaninu a nechte vše ještě cca 1 - 2 minutky péct.

Průběžně opékejte toasty. Nejlépe to jde samozřejmě v toastovači, ale můžete je opéct i na pánvi lehce potřené olivovým olejem.

Na talíř servírujte na každou porci:

  • Opečené plátky rajčat
  • Plátek slaniny
  • Páreček nebo klobásku
  • Míchaná vejce – ta na talíři posypte hoblinkami čedaru. Hoblinky se skvěle dělají škrabkou na brambory, jsou přiměřeně tenké, ani velké, ani malé.
  • Fazolky v rajském protlaku, ty ozdobte snítkou čerstvé petrželky.
  • Podávejte s plátky toastového chleba a s máslem, sklenicí džusu a s kávou nebo čajem.


Po takové snídani jste připraveni prakticky na všechno! Ať už Vás čeká obtížná pracovní schůzka, práce na zahradě nebo výlet do přírody, zvládnete to.



Takže… Dobrou chuť a berte vše, co přichází, se stoickým klidem Angličana!