pondělí 17. října 2016

Báječná dýňovo-mrkvová polévka



V tomhle období jinak trochu smutné zahrádky rozsvěcují pestré lampiony dýní všech možných tvarů a barev. I když dýňové pokrmy můžete vařit kdykoliv, právě teď je jejich sezóna v plném proudu. A já jsem moc ráda, že i když ještě před deseti lety to tak nevypadalo, dýně jsou dneska nedílnou součástí českých zahrad, záhonků a hlavně kuchyní.

Říjnové lezavé počasí si doslova říká o vydatná jídla, která zahřejí a zasytí, a k tomu se báječně hodí všechny možné husté polévky. V kapitole  Dýňový víkend, kterou jsem před více než dvěma lety zahájila blog najdete dva starší recepty na polévku z dýně, jeden klasický, druhý s nádechem exotiky. Pojďme si k nim dnes přidat další, neméně báječný.


Co budete potřebovat (na minimálně 6 vydatných porcí):
  • středně velkou dýni Hokaido
  • 2 větší mrkve
  • 2 polévkové lžíce másla
  • 1 polévkovou lžíci oleje
  • 500 ml zeleninového vývaru
  • 200 ml smetany na vaření
  • sůl, pepř
  • sušené rajčatové koření
  • hrst dýňových semínek
  • 50 g parmezánu
  • dýňový olej (na zakápnutí)


Dýni opláchněte, rozpulte, vydlabejte semínka a "vlasovou" část dužiny a poté ji nakrájejte na kostky o hraně cca 2 cm. Mrkev očistěte a nakrájet na silnější kolečka.

V kastrolu rozpusťte máslo s olejem a orestujte na něm dýni s mrkví. Zalijte vodou a nechte dusit do měkka.

Když je dýně i mrkev měkká, rozmixujte je tyčovým mixérem, dolijte zeleninovým vývarem (případně čistou vodou - chuť pak bude méně výrazná)a nechte přijít k varu. Osolte, opepřete a přidejte koření ze sušených rajčat. Já používám to Davídkovo. Nakonec vmíchejte smetanu a na jemno nastrouhaný parmezán, prohřejte, už nevařte a můžete podávat.


K téhle dýňové dobrotě se náramně osvědčily tousty krátce ogrilované nebo zapečené se špetkou strouhaného parmezánu a s kapkou dýňového oleje. Dýňovým olejem a semínky doporučuji doladit také každou jednotlivou porci přímo na talíři. S parmezánovými tousty můžete servírovat jako plnohodnotnou večeři nebo lehčí obídek, který si odnesete do práce.

Dobrou chuť a báječný podzim!







pondělí 3. října 2016

Tvarohové knedlíčky s ostružinovým žahourem



Recept na tvarohové knedlíčky není na blogu novinkou, použila jsem ho už v receptu na báječné meruňkové knedlíky. A o čem to svědčí? Přeci o tom, že pokud pokud zvládnete několik základních receptů, přidáte k nim přiměřenou dávku fantazie a lásky k vaření, můžete se v kuchyni stát Mistrem.

Co budete potřebovat (cca 2 porce): 

  • měkký tučný tvaroh (NE ten ve vaničce!!!)
  • 1 vejce
  • vrchovatou hrst dětské krupičky nebo hrubé mouky
  • 1/2 polévkové lžíce oleje
  • špetku soli
  • hrst hrubé mouky na posypání válu
  • cca 250 - 300 g ostružin 
  • 2 lžíce cukru krystal
  • 50 g tvrdého tvarohu na strouhání
  • 1 polévková lžíce moučkového cukru
  • 1/2 lžičky mleté skořice a/nebo kakaa
  • 1 - 2 polévkové lžíce másla
  • 2cl ovocného likéru (např. Kir)





Ostružiny opláchněte,osušte.

Dejte vařit do hlubokého kastrolu vodu.

Nejdříve si připravte těsto. Vidličkou rozmělněte na v míse měkký tvaroh. Osobně doporučuji tučný tvaroh, i když chápu, že všichni aktivní dietáři se teď nejspíš chytají za hlavu... Na tvaroh rozklepněte vejce, přidejte špetku soli a poprašte hrubou moukou nebo dětskou krupičkou. Rukama zpracujte vláčné těsto. Pokud máte pocit, že těsto málo lepí nebo že nedrží dobře pohromadě, přidejte ještě mouku nebo krupičku.

Těsto nechte cca 30 minut odpočinout a mezitím si přichystejte žahour neboli ovocný přeliv. Do kastrůlku dejte ostružiny, promíchejte je se dvěma lžícemi krystalového cukru a cca 1 dcl vody a nechte na mírném ohni vařit. Jakmile se odpaří voda, přidejte panáka ovocného likéru, promíchejte a nakonec zkontrolujte, že ostružiny jsou pěkně změklé.



Nastrouhejte si tvrdý tvaroh.

Jakmile začne voda vařit, dvěma lžícemi tvarujte z těsta šišaté noky, které můžete ještě zlehka obalit v krupici, a šup s nimi do vroucí osolené vody. Nechte je vařit cca 5-7 minut nebo dokud nevyplavou. 

Nechte rozehřát, přepustit máslo, to opravdické, žádný margarín, to dá přece rozum! 

Noky po jednom vyndavejte děrovanou naběračkou a servírujte na talíř, kde je zalijte ostružinovým žahourem, posypte strouhaným tvrdým tvarohem, trochou moučkového cukru a přidejte špetku skořice nebo kakaa a nakonec je zalijte lžící přepuštěného másla.

Tvarohové knedlíčky s ostružinovým žahourem udělají radost všem, kdo milují sladké obědy, ale můžete je po malých porcích servírovat i jako báječný dezert babího léta. S mlékem, to je jasné, budou nejbáječnější!



Báječné babí léto a dobrou chuť!

sobota 1. října 2016

Báječná rakytníková vodka



Rakytníkovou vodku chystám každoročně. Její využití je dvojí: jednak se, podobně jako třeba trnkový šnaps, báječně hodí coby aperitiv ke zvěřině, a jednak ji můžete užívat i jako lék resp. prevenci před zimními virózami, samozřejmě jen Vy dospělí. Jedna čajová lžička ráno a/nebo večer a podzimní a zimní plískanice si na Vás nepřijdou.

Co budete potřebovat:

Rakytníkové bobule odstopkujte, opláchněte a nasypte do láhve, v níž budete nápoj následně skladovat. Zasypte bobule cukrem. Chcete-li, aby nápoj byl sladší, doporučuji nechat rakytníkové bobule v cukru přemrznout alespoň 24 hodin.

Zalijte bobule vodkou a přidejte panáka rakytníkového sirupu, ten dodá nápoji barvu a výraznější chuť. Láhev uzavřete, protřepejte, aby se případný zbylý cukr dobře rozpustil a uskladněte rakytníkovou vodku v mrazničce.

Má-li být rakytníkový výluh dostatečně chuťově výrazný, doporučuji mu dát alespoň měsíc či dva. Ani po této době však bobule z láhve neodstraňuji.

Pokud se rozhodnete servírovat rakytníkovou vodku jako aperitiv ke zvěřině, můžete jednu až dvě bobulky dát na dno skleničky, dosáhnete tak i zajímavého vizuálního efektu. V každém případě rakytníkovou vodku servírujte perfektně vychlazenou. Nic nezkazíte ani tím, když i skleničky před podáváním šoupnete na chvíli do mrazáku.



Rozhodnete-li se užívat rakytníkovou vodku jako "lék", pak doporučuji v době, kdy začnou řádit chřipky jednu max. dvě čajové lžičky denně, ne-řidiči si mohou dát lžičku i po ránu, my řidiči před spaním. Nejsem lékař, ale selským rozumem předpokládám, že léčivost téhle "meducíny" spočívá v kombinaci dezinfekčních účinků alkoholu a současně vysokém obsahu vitamínu C v rakytníkových bobulích. V každém případě tím asi nic nezkazíte a ještě si báječně pochutnáte ;-)

Báječné babí léto a cheers!